Birinci yarıyıl 19 Ocak Cuma günü itibari ile bitecek. Yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 900.000 bin öğretmen uzun maratonun birinci ayağını tamamlayacak. Bugün karne günü, muhasebe günü…

***

        Dönem boyu yapılan, eğitim - öğretim faaliyetlerinde yavrularımız haliyle yoruldular. On beş günlük bir dinlenme hakkını fazlası ile elde ettiler.

***

        Öğrencilerimizin çoğunluğu, sevinçle karnelerine kavuşacaklar. Bazıları istediği başarıyı elde edemeyince haliyle üzülecek. Karne sevinci çocukluğumuzda bizim de yaşadığımız özel anlarımızdı.

***

        Karnelerin esprisi, gizemi kalmadı diyebilirim. Teknolojinin gelişmesi notların e-okul sistemine işlenmesi, öğrencilerimizin notlarını, devamsızlıklarını istediğimiz zaman görebilme imkanı sağladı. Sınıf içerisindeki başarı durumunu, sınıf ortalamasını e-okuldan inceleme şansına sahibiz.

***

         Karne; çocuğumuzun eğitim ve davranış yönünden gelişimidir. Karneyi iyi analiz etmemiz gerekir. İstenilen başarıyı yakalayamadığımız durumlarda, veli öğretmen işbirliği içerisinde, gerekli tedbirlerle motivasyon sağlanmalı, isteklendirilmeli, artı çalışmalarla istenilen düzeye çocuk ulaştırılmalıdır.

***

         Bağırmak, incitmek karneyi doğru okumak değildir. Eksiklikleri beraber tespit etmek, iyi bir plan ve programla telafi etmek, karneyi doğru okumaktır. Ailenin tutumu, teşviki, olumlu yaklaşımı başarıyı artıracak, öğrencilerin özgüveni ve motivasyonunu sağlayacaktır. Bütçemize göre abartısız hediyeler almak, başarıyı ödüllendirecek, karne sevincine değer katacaktır.

***

          Karne çocuğumuz hakkında ipucu verir. Karne her şey değildir. Yoğun bir çalışma ile  telafi edilebilir. Yeter ki çocuğumuzun ilgi istek ve becerilerini keşfedebilelim. Zaman zaman öğrencimiz hakkında öğretmeni ile birebir görüşmeler yapalım. Veli toplantılarına katılmayı ihmal etmeyelim.

***

        Tatilde ödev verilmeyecek diye açıklamalar yapıldı. Ancak seviyeye uygun kitap okumak, hem dinlendirir hem de ufkumuzu geliştirir. Tatilde dinlenmenin yanında, düzenli tekrarlar bilgilerimizi pekiştirir. On beş gün uzun bir süre özellikle birinci sınıfta okumaya yeni geçenler; bol bol kitap okumalı, günlük iki, üç cümle ezbere yazım ( dikte) çalışması yapması gerekir.

***

          Tatilde gezmek, yakınlarımızı ziyaret etmek, yeni yerler görmek, iyi gelecek; ikinci döneme enerjik başlamamızı sağlayacaktır.

         Hasıl-ı kelam; karne sevincimizin daim olmasını, başarıya ulaştırmasını, can-ı gönülden diliyorum.  Sayın veliler; lütfen karneleri iyi okuyalım.