“Mekke ile Medine,
İki eşsiz hazine,
Çihar yâr-i güzine,
Bizden selam götürün!”

         15 Tatili fırsat bilen ve diğer zamanlarda da imkan sahibi bulan Müslüman kardeşlerimiz; umre ziyareti için mübarek beldelere gidebilmenin bahtiyarlığı ile kafile kafile uçakları doldurarak, kimileri Medine-i Münevvere’ye  inerken, bir kısmı öncelikle Mekke-i Mükerreme’ye gitmekte…

“O mübarek illere,
Bizden selam götürün!
Hakk’ı anan dillere,
Bizden selam götürün!”

        Mevla’mıza yakın olmak, mahşerin provası olan Hac Farizası ve Umre Ziyareti için mübarek beldelere giden kardeşlerimiz; gitmek isteyip te gidemeyen, gitme arzusu ile yanıp tutuşan gönüller için de onlar adına selamları da lütfen iletiniz ki kardeşlik hukukunu bir nebze ödeyebilesiniz.

Girenler dost bağına,
     Düşmez küfrün ağına,
    Mübarek Nur Dağı’na,
       Bizden selam götürün!”

 

        Beytüllah’ın etrafında tavaf yaparken din kardeşlerimizin tamamını düşünerek biz bilinci ile Bela zamanında Rabbimize vermiş olduğumuz ahitnamenin (sözün) icabı olarak; Rabbimizin “Ben sizin Rabbiniz değil miyim?” hitabına bütün ruhlar “Bela, (evet) Rabbimizsin” diyerek İslam diniyle müşerref olmanın bahtiyarlığını, sözümüzde durduğumuzun ispatı olarak mübarek taşın hizasına gelince bizden de selam ve hürmetlerimizi arz ediniz.

       

“Güneşte yanan başa,
Gözlerden akan yaşa,
Öpülen kara taşa,
Bizden selam götürün!”

 

        Kur’an-ı Kerim’in indirildiği, insanların kurtuluşu için Mekke-i Mükerreme’den nidalanan o mübarek sesin yankılandığı sokaklara bizden selam götürün. O selam ki bereket demektir. Rahmete talip olmak ve nail olmanın anahtarıdır.

“Girersiniz ihrama,
El sürmeyin harama!
Sahabe-yi kirama,
Bizden selam götürün!”

 

        Bedir’e, Uhut Dağı’na, Sevr Mağarası’na, Mescid-i Nebevi’ye bizden selam götürün. Efendimizin sadık yol arkadaşlarına Hz. Ebubekir, Hz. Ömer, Hz. Osman, Hz. Ali ve  ashab-ı güzinine bizden selam götürün.

 

“Yalvarın Rabbimize!
Dualar edin bize!
Muazzam Kâbe’mize,
Bizden selam götürün!”

 

         Hasıl-ı kelam; Efendiler efendisi, hakkında Rahmetel’lil Alemin buyrulan Peygamberimiz (S.A.V) Efendimize lütfen selam ediniz.

        NOT:15 tatilde umre ziyareti yapacak yakın ailemden (kayınpederim, kayınvalidem, baldızım, mesai arkadaşlarım; Recep Mutlu, Yasin Türkan ve diğer gidenlerden özel selam götürmelerini ve özel dua beklentilerimizi ifade etmeden geçemeyeceğim. Hayırlı yolculuklar…

        Mevlam; her türlü ibadetimizi Ahsen-i kabul ile makbul eylesin… Amin.