Geçen gün Konya trafiğinin en yoğun olduğu İstanbul Yolu, Su Deposu Mevkisi’nde trafik akışkan iken, birden tüm araçlar sol şeride yanaşarak geçme derdinde idi.

***

        Askere uğurlama adına gençler; 15-20 araçla iki şeridi kapatarak yolu parselleyerek, duraklama yapması hiç yerinde olmayan kazaya davetiye çıkaran sorumsuzluk örneğidir.

***

        Askere uğurlamak bu tür davranışlarla olmasa gerek. Kuralsızlık, diz boyu… En çok trafikte bu tür hareketleri görüyoruz. Kardeşim; vatan görevi kutsal görevlerden, bu vazifeye uğurlarken  trafiği kilitlemek, kornalara sürekli basmak, çirkin bir görüntü oluşturduğu kadar diğer sürücülerin kul hakkına da tecavüz etmektir.

***

        O gün hava soğuk ve yollarda buzlanma vardı. Ani fren yapmak durumunda olan araçlar birbirine girseydi, askere uğurlama adına yolu parselleyen gençler mutlu mu olacaktı?

***

        Bizim en büyük eksiklerimizden birisi de trafik kültürünün oluşmaması. Genelin hukukunun yok sayılması, bu tür hareketlerle toplumun huzurunun dinamitlenmesi, sosyal boyutta irdelenmesi gereken hususlar arasında yer alır.

***

        Birkaç gün önce askere uğurlama esnasında, eğlence düzenleyen grubun havaya ateş açması ile davulcunun, iki gün sonra askere gidecek genç tarafından bilinçsizce vurulması ne acı bir olaydır!

***

        Biz, millet olarak duygularımızı maalesef kontrol edemiyoruz. Sevinmeyi abartıyor, duygularımızı frenleyemiyoruz. Trafikte ne demek şeritleri araçlarla kapatmak? Bizim uğurlama mekanımız yollar olamaz, yollarda trafik akışkan olmalı ki herkes rahat ve huzurlu bir yol alabilsin. Bu tür olaylar neticesinde kavgalar, kazalar meydana geliyorsa müsebbibi kimdir, efendiler?

***

        Denetim ve kontrol eksikliği, bu tür hareketlere gösterilen müsamaha, kural tanımamayı ortaya çıkarıyor. Medeni olmanın en büyük göstergesi; toplum halinde ortak kurallara uyabilmekten geçer.

***

         Hasıl-ı kelam; trafik, gösteri, kutlama, sevincimizi doyasıya yaşama alanı değildir. Trafik kurallara azami dikkat edilmesi gereken uygulama alanıdır. Yetkililerden bu tür meselelerde, milletimizin hakkını, hukukunu korumak adına tedbir almalarını istirham ediyoruz.