Şehirde yaşayanlar özellikle ana caddelere yakın noktalarda ikamet edenler, siren sesleriyle sıklıkla irkilir, yüreklerine bir hüzün çöker.

***

        Şu siren sesleri yok mu? Siren sesleri bir çığlıktır.  İçimizi yakar, bizlerin insanlık anlayışını adeta test eder. Ambulanslar, itfaiye araçları… ışıklarını yakmış, sirenlerini acı acı çaldırarak ilerlerken biz trafiktekiler nasıl davranıyoruz? Hala ambulanslara, itfaiye araçlarına geçiş üstünlüğü olan araçlara yol vermekte cimrilik mi yapıyoruz?

***

        Ambulanslar acil yaralı, hasta taşımakta veya kaza mahalline ulaşmak için yoğun çaba sarf ederek saniyelerle yarışmaktadır. Bir dakika bile belki saniyeler yaşam ile ölüm arasındaki ince bir çizgidir. Yol vermekte cimrilik yaptığımız araç belki de bir yakınımızı hastaneye yetiştirtmek için zamanla yarışmaktadır.

***

        Geçiş üstünlüğü olan araçlara yol vermek bir kültüdür, anlayıştır, almış olduğumuz eğitimin hayata yansımasıdır. Bizim tutumumuz, trafik anlayışımız kazazedelerin hayatla bağlarının devam etmesinde önemli rol oynamaktadır.

***

        Örgütlenemeyen, acil durumlar karşısında hızlı davranamayan veya hızlı davranması bencilliklerimiz yüzünden engellenen ilk yardım ve arama ve kurtarma faaliyetleri o an hizmet üretemiyorsa; maksat hasıl olmaz. Ambulansların ve diğer geçiş üstünlüğü olan araçların her daim yolu açık almalı ki hedefe bir an önce varabilsin ve gerekli müdahaleyi zamanında yapabilsin…

***

        Trafik kültüründen nasibini alamayan, trafiğin sorumluluk gerektirdiğini bilmeyen egoist ruhlular, geçiş üstünlüğü olan araçlara da yol vermemekte, sirenlere duyarlılık göstermeyerek insanlıktan fakir olduğunu cümle aleme göstermektedirler.

***

        Mevlam; devletimize zeval vermesin. Devlet yoksa diğer hizmetler olamayacağı gibi acil durumlarda da gerekli müdahale olmaz.  Vatandaşlar olarak devletimize, milletimize bütün insanlığa ve canlılara karşı sorumluluklarımız vardır. Her birerimiz sorumlu davrandıkça acılar azalacak, toplumumuzda huzur ve ahenk hayat bulacaktır.

***

        Hasıl-ı kelam; önce güvenli hayat için tedbirli davranmak, muhtemel olaylar için de vatandaş sorumluluğu ile özellikle geçiş üstünlüğü olan araçlara cömertçe yol verebilmek, kazazedelere ab-ı hayat olabilmek temennisi ile kazasız, belasız huzurlu günler dilerim.