İlerleyen yaşlarda eşini kaybetmiş, 65 yaş üstü büyüklerimiz; yalnızlığın verdiği psikoloji ile evleniyorlar.

***

        İyi niyetli hanımefendiler, Allah’ın emri olduğu için evlenenler olduğu gibi paragöz, daire sever, araba sever gözünü maddiyet bürümüş bayanlar; gözlerine kestirdikleri yalnız ve varlıklı erkeklerle nikah kıymaktalar.

***

        Evleninceye kadar, şekerim, balım, cicim muhabbetleri ile damardan giren bayanlar; evin, arabanın tapusunu aldıktan sonra öyle bir u dönüşü ile hayatı, size zindan etmeye başlarlar ki feleğiniz şaşar. Allah’tan korkmayan, kuldan utanmayan bu tip bayanlar, değil sizin ihtiyaçlarınızı karşılamak; işkence boyutunda sıkıntı verirler.

***

        Çocuklarının sözünü dinlemeyen, hayırlı saliha bir hanımefendi bulamayan beyler; kısa süreli maddiyata dayalı acı tecrübe dolu, maddiyat odaklı evliliği, noktalamak zorunda kalırlar.

***

        Tam aksi olarak zengin, varlıklı, yalnız yaşayan, çocukları ilgilenmeyen hanımefendiler; paragöz, evlilik müessesesinin kutsiyetine inanmamış, insan müsveddelerinin ayak oyunlarına kanarak nikah kıymaktalar, daha sonra aynı acı sonları, onlar da yaşamaktalar…

***

        Aman dikkat! Diyoruz, maddi ve manevi birikimlerimiz bir anlık gaflet ve hevesle uçup gider. Tabii olarak yalnızlık Allah’a mahsustur. Hele hele tek başında yaşamak mecburiyetinde kalan ileri yaşlı beyler için hayat zordur.

***

      Tanıdık, bildik, kalbinde Allah Korkusu yer etmiş; hayatımızı paylaşmaya aday birisi ile nikahlanmak dünya saadetidir.

***

         Televizyon programları da maalesef kötü örnek teşkil etmekte, yolunacak kaz arama platformları haline dönüştürülmüştür. Yasalarımız sürekli mağdurlar ortaya çıkarmaktadır. Tapularla evlenmeyi düşünenler, tapuyu üzerine yapıp boşananlar, nitelikli dolandırma suçu ile cezai müeyyide uygulanmalıdır. Tapu işlemleri de iptal edilmelidir.

***

        Hasıl-ı kelam; Büyüklerim, aman dikkat! Zaman bozuktur. Maddiyat odaklı bir sosyal hayat biçimi, hepimize örnek olmaktadır. Herkesi vefat etmiş ninelerimizin, sadakat ve iyi niyeti ile değerlendirsek sonuç hüsran.