YÖNETİCİLERİMİZE KENT İHBARLARI-10

Türkiye, güzel ülkemiz sınırlarındaki tehlikeli gelişmeleri bertaraf etmek için süresi belli olmayan bir harekâta giriştiği şu günlerde (Şubat 2018) iç güvenliğe de azami derecede ihtiyacımız vardır.

“Su uyur düşman uyumaz” derler, düşmanın nereden nasıl geleceği belli olmaz. Can havliyle neleri yapabileceği kestirilemez.

Hastanelerde Güvenlik Zafiyeti

Özel ya da devlet ayırmadan diyorum ki hastanelerde kesinlikle güvenlik zafiyeti vardır.

Son aylarda zaman zaman uğradığım devlet ve özel hastanelerde 7/24 hiç bir arama tarama ya da güvenlikten geçmeden içeriye girilebildiğini gördüm.

Hâlbuki dizi filmlerdeki hastanelerden adam kaçırma, görevlilere ve sağlık elemanlarına saldırma gibi sahneleri gördükçe şaşırıp kendi kendime sorardım: bu kadar da olur mu? Hiçbir sorunla karşılaşmadan giriş çıkış bu kadar nasıl serbest olur?

İsteyen herkes her hastaneye aracıyla gelip aracını park ederek rahatlıkla bütün katlara girip çıkabilmekte ve kimse sen kimsin? Dememektedir. Tabi ki herkes bunu yapabilsin ancak bir kimlik kontrol mekanizması da olsun yani.

Hastanelerde olmayan güvenlik AVM’lerde son derece iyi uygulanmaktadır.

Konya’nın Tarihi Yarımadası

Konya’mızın tarihi yarımadası neresi?

Bu sorunun cevabını bilenler bilir ama biz bilmeyenler için söyleyelim: Batıda Zindan kale, kuzeyde yarı açık hapishane, güneyde en eski buğday pazarı ve doğuda Mevlana türbesi ile mahdut olan alan Konya’nın tarihi yarımadasıdır.

Konya’nın vakıf medeniyetini teşkil eden yapısal alan burasıdır, diğer alanlarda handan ve araziden başka vakıf binası yoktur.

Bütün vakıf camilerimiz, medreselerimiz, bedestenimiz bu aradadır. İleride bütün bu alanın trafiğe kapanacağı kesindir. Şimdi bile bedesten civarında trafiğe kapalı alanlar vardır ve halkın istisnasız uğrak yeri olan bu alanın mutlaka trafiğe tamamen kapatılması lazımdır.

Kadınlar pazarına Mevlana caddesinden ayrılıp giden eski garaj caddesi, Mevlana çarşısı önünden muhacir pazarına çıkan eski larende caddesi ilk önce trafiğe kabartılması gereken caddelerimizdir.

İstanbul’da istiklal caddesi neyse, sultan Ahmet camii civarı neyse Konya’da da bu tarihi alan odur ve alış veriş ve seyahatin yürüyerek gezerek yapılması için bu alanı ortadan bölen trafik daha kenarlara alınmalıdır.

Hastaneler Arasındaki Fark

2017 yılının son aylarıydı, Konya Selçuklu tıp fakültesine bir tanıdık diz ağrısı nedeniyle gittiğinde Doktor MR’a gönderir, oradan bir aylık bir süre verirler. O bir aydan sonra gelir, MR çekilir ve sonuç için 15 gün süre verirler. O 15 gün geçince sonucu alır, doktora göstermek için varınca izinde olduğunu ve başka bir doktora gösterebileceğini söylerler.

Buraya kadar her şey normal bir vatandaş olarak eğer 29. günde boş yer olsaydı oraya randevu vereceklerinden emindir. Onu şaşırtan bundan sonrasında olanlar.

Elindeki MR sonucunu aynı birimden göstereceği doktoru öğrenerek odasına girer, odada iki kişi vardır, selam verir –rüşvet değildir deyü- almazlar, belli ki aralarında daha önemli bir şey konuşuyorlardır, diye düşünür.

İki üç dakika onların birbirlerine yaptıkları komplimanları izledikten sonra hastanın kimliğini doktorun masasına koyar, doktor bilgisayardaki MR sonucuna bakar ve bir şey yokmuş, ilaç yazayım mı deyip birkaç ağrı kesici yazar ve çıkarlar.

Hastanın diz ağrısı geçmeyince birkaç gün sonra bir özel hastaneye başvururlar.  Bu hastanede aynı saat içerisinde Röntgen ve MR çekilir ve sonucu doktorun bilgisayarına düşer ve doktor rahatsızlığa teşhisi koyarak iğne ve gerekli diğer ilaçları yazar.

Belediyelerimizin Dikkatine

Konya’nın tarihi yarımadası mesabesindeki alanda tuvaletlerde mal güvenliği için yapılması gerekenleri görülen eksiklik üzerine şöyle ifade edebiliriz.

Tuvalete özellikle kış günleri giren vatandaşın üzerinde pardösü, manto ve elinde de çantası olduğundan bunları mecburen yanında taşıyarak tuvalete girmektedir. Fakat tuvaletin kabinlerinin kapısının üst kısmında bir cam yeri olmasına rağmen cam yoktur. Yine kabin kapılarının arkasında bir askı yeri bulunmamaktadır.

Düşünün bir kere, tuvalet kabininin kapısının üst kısmı camsıdır ve açıktır, dışarıdan baksan içerisi görünecektir. Ayrıca bu açık yere bir askı çengeli koyduğunuzu düşünün, vatandaşın da burada her şeyinin cebinde olduğu palto veya ceketini astığını tasavvur edin, kötü niyetli birisi bu açık yerden elini uzattığında rahatlıkla kimsenin ruhu duymadan askıdaki elbiseyi alıp kaçabilir. Bu durumda mağdur vatandaş ne yapacaktır? En kısa sürede bu tür tuvaletlerde gereken önlemler alınmalıdır.

Tuvaletlerin kapılarının üzerindeki açık yere gerek yoktur oralar kapatılmalıdır ve içeriye tercihan geri tarafa mutlaka askı çengelleri monte edilmelidir.