Sahip olduğumuz kıymete haiz (para, altın v.b) muhafaza edebilmek için gayret gösteririz.

***

        Yekun teşkil eden paramızı, altınımızı nereye saklasam güvende olur diye zihnimiz sürekli meşgul olur. Maddi kıymete haiz tasarruf ve imkanlarımızı rastgele bir yere koyamayız.

***

        Dışarıya çıktığımızda üzerimizde fazlaca nakit para varsa sağlam bir çantada sıkı sıkı tutar, oyalanmadan ulaştırılması gereken yere ulaştırırız. Emanet ise ayrı bir ihtimam gösteririz.

***

        Maddi, geçici menfaat sağlayan imkanlarımızı nasıl muhafaza etmek için gayret gösteriyorsak, manevi kazanımlarımızı muhafaza edebilmek için apayrı ihtimam göstermemiz gerekir.

***

        En büyük zenginliğimiz imanımızdır. İmanımızı çalmak isteyen pusuya yatmış başta kendi nefsimiz ve şeytan, hazır beklemektedir.

***

        İmanımızı koruyucu kaleler içerisine almak, en kıymetli hazinemizi muhafaza etmek için ihtimam elzemdir.

***

        Ailemiz, çocuklarımız bizim dünya sürurumuz, bize teslim edilen nimetlerin başında yer alır. Onları Rabbimizin rızası istikametinde yetiştirmek, kalplerine iman aşılamak. Şeytanın ve nefsin oyuncağı olmaktan muhafaza eyleyerek, Kur’an ahlakı ile ziynetlendirmek; aile reisi olmanın gereğidir.

***

        Ahlakımızı muhafaza etmek; elimize, dilimize, belimize sahip olmak; bize verilen sağlık nimetini muhafaza etmek de maddi imkanlarımızı korumaktan, saklamaktan çok daha kıymetlidir.

***

        Evlatlarımızı, kötü alışkanlıklara karşı korumak, alın teri duygusunu kalbine nakşetmek, gözümüzü haramlardan muhafaza eylemek elzemdir. Bizim için hayır olan kazanımları korumak, şer olanlara yaklaşmamak maddi imkânlarımızı korumaktan daha yeğdir.

***

        Hasıl-ı kelam; maddi imkanlarımızı muhafazaya çalıştığımız gibi en başta iman nimetimizi ve manevi hasletlerimizi muhafaza etmek gerekmez mi?