Bugünlerde yazılacak çok konu var. Hangisini yazalım derken Konya gündemini en fazla meşgul eden bir konu maalesef bu kafeler ile Belediye arasında geçen tente... Kafelerdeki bu sorunlar ne manidardır ki seçime yaklaşırken yaşanıyor.

***

Sosyal hayatın en fazla yaşandığı mekanlar olan kafeler Konya’nın yaşam kaynağını oluşturuyor. Gelişen Konya’da Selçuklu, Meram ve Karatay'da birçok kafe bulunuyor haliyle... Kafe sahipleri de konuya kendi açısından baktıklarında karşılarında muhatap bulamadıklarını söylüyorlar.

***

Neyse gel gelelim geçen haftalarda Nalçacı civarındaki kafelere yıkım ekibi geldi. Tabii esnaflar da kendi ekmek kapılarını koruyorlar.  Tasnif etmesem de trafiği kapatarak açıklama yaptılar. Bir kaç gün önce de Büyükşehir Belediye Başkanlığının önünde bir açıklama yaptılar. Bu konuya bir de şu açıdan bakalım. İstihdam konusu...

***

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Türkiye genelinde bir istihdam seferberliği başlamışken en çok istihdam da kafelerde var. Yani istihdama bu kadar ihtiyaç varken bu kafelerin hiç kimseyi dinlemeden neye göre ve nasıl yıkım kararı verildiği düşündürücü bir durumdur.  Belediye ile kafeler arasındaki bu tente sorunu bir yara halini almadan çözüme kavuşmalıdır. Kafe sahipleri de karşılarında bir muhatap bulup konuyu çözüme kavuşturma taraftarı olduklarını söylüyorlar.

***

Çözüm odaklı olmalıyız. Toplumumuzda ülkemizde sorunlarımız artmışken şehitlerimiz varken sorunlara uzlaşmacı bir bakış açısıyla yaklaşmalıyız. Bu konunun 2019 seçimleri öncesi barışçıl bir yolla çözüleceğine inancım tamdır. Yoksa ilerleyen aylarda toplumumuzda büyük yaralar açacaktır.

***

Konya’da birçok kafe var. Birçok kafe karşılarında bir muhatap bulamadığından şikâyetçi... Kafe sahipleri Belediye ile ortak bir platformda buluşup meseleyi enine boyuna konuşmak istiyorlar. Önceki gün Başbakan Binali Yıldırım'ın Konya programında geçiş güzergahında bir pankart asarak tepkilerini dile getirmek istediler.

***

Tahir Başkanımın ve yetkililerin bir araya gelerek bu vehim konuyu ortak bir çözüm yolu bulacaklarını inanıyorum.

BU YARA İLE SEÇİME GİRMEYELİM