Zaman zaman trafikle ilgili yazmaya çalışıyorum. Yine trafik yazacağım. Motorcular var ya! Sorumsuzluğun en kötü örneklerini trafikte bizlere sunuyorlar.

***

        Acayip egzoz sesi ile gece 12 den sonra ana arterleri inletiyorlar. Resmen uykumuzu bölüp, sinirlerimizi tavan yaptırıyorlar. Hız tutkusu egolarını, diğer sürücülerin can güvenliğini tehlikeye atarak, tatmin etmekte, zik zak çizerek makul hız sınırının çok üzerinde tuhaf ses çıkartarak, maganda davranışlarını sergilemektedirler.

***

        Bir de motoru şaha kaldırarak sürmüyorlar mı? Kardeşim, bu ne sorumsuzluk? Trafik; gösteri alanı değildir. Azami dikkatle, trafik kurallarına uyarak, kimsenin can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürmemek hem kul hakkı hem de,  toplumsal görevimizdir.

***

        Motoru şaha kaldırmak, tek teker üzerinde trafikte yol almak, ölümlerden ölüm beğenmektir. Kask yok, dizlik yok, kuralsızlığın tümü var… Sonuç gencecik yaşta, egoları tatmini uğruna yok olup gitmek.

***

        Sadece motorcular değil, her türlü araçla, trafikteki aymazlıklar gözümüze takılıveriyor. Karşıdan karşıya geçmeye çalışan kadın ve çocuğunu, kocaman tırla ezen magandaya ne demeli acaba? Yapacağı sürat şehir içinde azami 40- 50 km olması gerekirken, şehir içinde 90-100 -110 km hızla bir yerlere bir şey yetiştirmeye çalışanlara ne demeliyiz? Sadece kendisini düşünen, diğer sürücülerin hak ve hukukunu çiğneyenlere nasıl seslenmeli, onlara neyi ifade etmeliyiz?

***

        Trafikte saygı hareketi başlatılmalı. Güvenli trafik, azami dikkat sloganları ile sorumsuzluğa dur demeliyiz. Dikkatte ve saygıda yarış; trafik kazalarını azaltmada ve engellemede en önemli toplumsal hareket olacaktır.

***

        Trafik çok yoğun, her anı ve saniyesi dikkat ister. Değil kurallara uymamak, anlık dalgınlık trafik kazalarına gebedir. Dikkatsizliğimizden ve tedbirsizliğimizden kazaya,   insanların ölmesine, yaralanmasına, sakat kalmasına sebep olmuşsak, vebali çok ağıdır.

***

        Hasıl-ı kelam; sorumsuzca davranan trafik magandalarına dur demeli, onları frenlemeli, gerekirse hepimizin güvenliği için görevlilere ihbar etmeliyiz.

        Selam; trafikte saygı temelinde davrananların üzerine olsun…