12 Mart 1921... Bugünü onemli be anlamlı kilan hepimizin bildiği gibi bugün 97 yıl once İstiklal Marşıdır. Mehmet Akif Ersoy'un dizeleri bizlere vatan topraklarının nasıl kurtaracağını milli mucaledenin yol ve parolasini ve bir neslin şehadetini gösteriyor. Bizler ecdadımızın bizlere bıraktığı bu kutsal emaneti Mehmetçiklerimizle ordumuza korumaya devam ediyoruz, edeceğiz de.
***
Istiklal Marşı'nın yazıldığı şartları ve zamanlarda millilerimizin yeniden dirilişine vesile olan marşımız 30 Ekim 1918 yılında imzalanan Mondros Mütarekesi yıllarında yazıldı. TBMM'nin açılışıyla birlikte yarışmayla seçildi marşımız... Milletimize o şartlarda marşımiz yol gösterici olmuştur.
 ***
Öğretmenlerimiz ezelden beri okullarda İstiklal Marşının 10 kıtasını ezberleyin derdi çok hakli da... Ama şimdi okuyanlara bakiyurm 10 kıtasını ezbere bileni parmakla bile sayamıyoruz. 
***
Lütfen marşımızı okullarda ezberletin, öğrenciler ezberlesin. Konya'da her geçen yıl Mehmet Akif'e vefa borcuyla belediyeler program düzenleyerek anıyorlar. Bir parantezle marşın önemini anlatan bir olayı anlatmak isterim
***
Hatırlarsınız birkaç hafta önce Adana'da bir otobüs şehit annesinden ısrarla ücret isteyerek ceza almıştı. Konunun fazla derinine girmeden otobüs şoförüne verilen cezayi hatırliyor musunuz. Ben bahsedeyim... O şöför hergün bağlı bulunduğu kolluk kuvvetine giderek, İstiklal Marşının 6. kıtasının önünde imza atacak. Ders niteliğindeki o kıta:
Bastıgın yerleri "Toprak" diyerek geçme, tanı.
Düşün altındaki binlerce kefensiz yatani. 
Sen şehit oğlusun, incitme yazıktır, atanı,
Verme dünyaları alsan da bu cennet vatanı.
***
O mısralarla dizelerle milletimizin geleceğinin parolası belirlenmiştir. Mehmet Akif Ersoy ne güzel demiş: "Allah bu millete hir daha İstiklal Marşı yazdirmasın" 
GELECEK NESLE BU MARŞİ EZBERLETELIM...
İstiklal Marşımızın 10. Kıtası: Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilâl! Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helâl. Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlâl: Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet; Hakkıdır, Hakk’a tapan, milletimin istiklâl...