Hayat dediğimiz nedir ki? Zaman hiç durmadan, sanki arkasından son sürat koşturuyormuş gibi hiç soluk vermiyor. Çevreye baktığımızdaysa herkes birbirinin kuyusunu kazma çabasında. Ne oldu da bize biz bu duruma geldik.

***

Bizim aslımız bu mu? Önümüzde, düşene bir tekmede bizim vurmamız mı? Biz her zaman mazlumların yanında olduk. Durum ne olursa olsun, şartlar ne olursa olsun. Çünkü bizim insanlığımızda herkese iyilik yapmak var. Düşene bir tekmede biz atalım demeden önce onu bulunduğu yerden tutup kaldırmak var bizim özümüzde.

***

Orta doğuya bir bakın durum hiç iç açıcı değil. Neredeyse bütün ülkelerin amacı sözde yardım etmek ancak yaptıkları mazlumun toprağını elinden almak. “Huzursuzluk” adlı kitapta şu ifadelere yer veriliyor: “Harese nedir, bilir misin? Develerin çölde çok sevdiği bir diken var. Deve dikeni yedikçe ağzı kanar. Tuzlu kanın tadı dikeninkiyle karışınca bu, devenin daha çok hoşuna gider. Kanadıkça yer, bir türlü kendi kanına doyamaz… Ortadoğu’nun âdeti budur, tarih boyunca birbirini öldürür ama aslında kendini öldürdüğünü anlamaz. Kendi kanının tadından sarhoş olur.”

***

Şu anda her iki tarafta aynı deve gibi dikeni yer ağzı kanar, bu kanamaya tadından doyamaz ve yemeğe devam eder. Biz mazlumların yanında bulunuyoruz aynı şekilde onlarda ama neye göre kime göre? Neredeyse her gün şehit veriyoruz en çokta gücüme giden ne biliyor musunuz? Söylüyorum en çokta gücüme giden, bizim bu duruma alışmış olmamız. İnsan düşünüyor ister istemez ne oldu da biz bu duruma geldik diye.

***

Sonra diğer tarafa bakıyorum sözde bizim yanımızdalar, bize destek çıkıyorlar sonra sabrımız tükeniyor. Bir bakıyoruz yandaşlarına her türlü destek ve yardımda bulunuyorlar. Silahından, yemeğine a’dan z’ye her konuda yardımda bulunuyorlar ve sonra aklıma “Merhamet zulmün merhemi olamaz!” sözü geliyor.

 

'' Diğer Yazıları