137 bin nüfusu olan Kilis’te bu nüfusun bir buçuk katı da Suriyeli bulunmaktadır.

Belediye başkanının şu sözleri her şeyi özetliyor: "Dünya'nın hiçbir ülkesinde böylesi bir misafirperverliği gösteren şehir bulunmuyor. Bizler Kilis halkı olarak zor bir dönem geçiren 150 bin Suriyeliye kucağımızı açtık ve onları kucakladık. Kucaklamaya da devam edeceğiz"

Kilis ilimiz çok sayıda sahabenin mezarının da bulunduğu nadide şehirlerimizden birisidir.

6 Haziran 1995 yılında Gaziantep’e bağlı ilçeyken il olan Kilis her ne kadar yeni il olduysa da sahip olduğu binlerce yıllık tarihi ve kültürel değerleri bakımından aynı zamanda kadim bir medeniyet şehrimizdir.

Antik Kilis kenti Mardin gibi eski Kilis ve yeni Kilis diye ikiye ayırabiliriz. Ben bu seyahatimizde özel zamanlarımda eski Kilis’i gezmeye çalıştım. Mesela Ulu Camiyi bulup sabah namazını orada eda etmek içim saat dörtte kalktım, Öğretmenevi resepsiyonundaki görevliye Ulu Camiyi nasıl bulabileceğimi sorduğumda, tarif ettikten sonra bulacağını sanmıyorum ama namaz için soruyorsan daha yakında camileri gösterebilirim, dedi.

Kilis hem el-Bap Fırat Kalkanı hem de Afrin Zeytin Dalı Harekatında ilk hareket noktası olarak çok önemli bir konumdadır. Azez, Burseya dağı ve harekâtın icra edildiği Suriye toprakları buradan başlar.

16 – 17 Mart 2018 günleri Konya Gazeteciler Cemiyetinden Afrin gurubu adıyla şahsımın da bulunduğu bir heyet serhat şehrimiz, Afrin Zeytin Dalı Harekâtına kadar sürekli füze ve roketlerle taciz edilen gazi kentimiz Kilise bir ziyarette bulunduk.

Bu ziyaretin haberini İhlas Haber Ajansı ulusal basına şöyle vermiştir.

“Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) Genel Başkan Yardımcısı Sefa Özdemir ile Konya Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulu üyeleri, Afrin harekâtını sürdüren Mehmetçiğe ve düşen roketler nedeniyle ölenlerin olduğu kente destek için Kilis’e ziyarette bulundu. Aynı zamanda Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olan TGK Genel Başkan Yardımcısı Sefa Özdemir ile 17 kişilik heyet, 2 gündür Kilis’te çeşitli temaslarda bulunuyor. TGK Genel Başkan Yardımcısı Sefa Özdemir ile beraberindekiler, Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Karacoşkun’u, Kilis Valisi Mustafa Tekinarslan’ı, İl Jandarma Komutanı Albay Hakan Başaklıgil’i, İl Emniyet Müdürü Günter Şenses’i ve İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alagözü’ü ziyaret etti. Kilis’te esnaf ziyareti yapan Özdemir ve beraberindekiler, roketli saldırıya uğrayan Çalık Camii ile Doğanhan Restorant’ta da incelemelerde bulundu.”

 Bu haberde KGC heyetinin Kilis Belediye Başkanıyla uzun mülakatı atlanmış görülüyor. Ayrıca bize saatlerce zaman ayıran ve akşam ağırlayan Kilis Belediye Başkanı Sayın Hasan karadan da söz etmemektedir.

Kilis hakkındaki gözlemlerimi bir seyyah nezaketiyle önümüzdeki günlerde de köşemde anlatmaya devam edeceğim inşallah.

Burada kısaca bir paragrafla bir özet vermem gerekirse şunları söylemem lazımdır:

Cuma günü öğleden sonra çok hızlı bir biçimde rektörlük, valilik, alay komutanlığı, emniyet müdürlüğü ve belediye başkanlığını ziyaret ettik. Sayın yetkililer bizimle durum değerlendirmesinde bulundular.

Çok nazik, kibar ve sevecen halleriyle dikkati çeken yetkililer bizlere moral verdiler, sonuçta şöyle bir olgu meydana geldi ve: biz moral vermeye geldik ama moral aldık, dedik. Özellikle il alay komutanlığı ve karakoldaki asker ve askeri yetkililerin samimiyeti gerçekten göğsümüzü kabarttı. Asker ocağının Mehmetçiklerin barınağı peygamber ocağı olduğu gerçeği zihinlerimizde pekişti.

Belediye başkanının Buraseya dağına tur düzenlemeyi tasarlıyorum sözü, il milli eğitim müdürünün: artık Afrin ve Azez bölgesi okullarından ve buradaki eğitimden de üstümüze düşen payı yapmaya devam ediyoruz demesi bizlere gurur verdi.

Bir de ziyaret ettiğimiz komutanlık ve karakolda eratın yok diyecek kadar az olması, büyük bölümünün rütbeli askerlerden oluşması profesyonel ordu hayallerimizin gerçekleştiğini gösterdi.

Kısaca Kiliste halkta da askerimizde de yetkililerde de olağanüstü bir şevk gördük, bunun yanında Kilisin asayiş bakımından son derece asude olduğunu gözlemledik, mutlu olduk, moral bulduk.

Allah Türk milletini, Müslümanları ve ordumuzu korusun!

Kilis’le alakalı şahsi veya heyet olarak izlenimlerimi takip eden günlerde bir hatıra havasında ama canlı ve heyecanlı bir şekilde resimler eşliğinde aktarmaya çalışacağım inşallah.