Gururla bir yazımı sizlerle paylaşıyorum. Mehmetçiklerin Afrin’e Türk bayrağını dikmesiyle Türkiye bayram yerine döndü. Mehmetçiklerimizin şanlı zaferi 18 Mart Çanakkale Zaferi’ne denk gelince ÖSO birlikleri de “Allahuekber, Allahuekber” diyerek tekbirler söyledi. 58 gün boyunca askerlerimiz terör koridoruna asla geçit vermedi.

***

Türkiye’nin dört bir yanında Mehmetçiklerimize dua vardı. Mehmetçiklerimizin müjdeli haberi ile gözler Türkiye’de yaşayan Suriyelilere döndü. Türkiye’de yaşayan misafirler zaman geldiğinde geri döneceklerdir. Onlara her daim Türk misafirperverliğini gösteriyoruz.

Ama Suriye’nin teröristlerden arındırılmasıyla devlet büyüklerinin bu konuda adım atacaktır. Nitekim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasında “3.5 milyon Suriyeli kardeşimizi kendi topraklarına göndermek için adımlar atıyoruz” diyerek, onların geri döneceğinin sinyalini verdi.

Herkesin kendi ata yurdu vardır. Suriye politikasında Türkiye olarak Avrupa ülkelerinin bile yapmadığını yaptı ve onlara kucak açtık. Ama her misafirliğin de belli bir süresi vardır elbette.

***

Bir de dün açılan Kitap Fuarına yer vermek istiyorum. Birçok yazar ve yayınevi fuarda vatandaşlarla buluştu. Kitapseverler ve okuyucular için çok önemli bir etkinlik. Ancak önceki yıllarda bir kitap fuarı açılsın diye birçok arkadaşımız ne kadar dil döktü. Kitap fuarı için 2 yıl önce Ankara’ya giden arkadaşlarımız var. Konya 2020 Dünya Kitap Başkenti adayı olunca kitap fuarı da peşinden geldi.

***

Konya insanı yıllardır sosyal ve kültürel bir şehir olmak için çabalıyor. Neyse ki yavaş yavaş o seviyeye geliyoruz.  Kitap fuarına vakti olan herkesin gitmesini tavsiye ediyorum. Çünkü hiç kitap okumayan bile o fuarda kitap eline alıp inceleyecektir. Her konuya hitap eden kitap bulmak mümkün.

***

Bu hafta Türkiye ve Konya olarak yoğun bir gündem geçireceğiz. Hafta içerisinde kitap fuarı ile birlikte Tarım Fuarı da açılarak, ziyaretçileriyle buluşacak. Her iki fuarın da Konya’ya ilerleyen yıllar için katkılar sunmasını diliyorum…