Konya Gazeteciler Cemiyeti Afrin-Kilis gurubu olarak gittiğimiz bölgeden büyük moralle döndük.

Üstüne biz dönerken de Afrin düşmüş, burçlarına bayrağımız dikilmişti. Tam da 18 Mart Çanakkale zafer yıldönümünde bize ve milletimize bu gururu yaşatan TSK ve diğer emniyet birimlerimize teşekkür ederken Allaha da sonsuz şükranlarımızı sunarız.

Konya Gazeteciler Cemiyetinden başkan Sefa Özdemir eşliğinde şahsımın da bulunduğu bir heyet, Afrin harekâtını sürdüren Mehmetçiğe ve düşen roketler nedeniyle ölenlerin olduğu kente destek için Kilis’e ziyarette bulunduk. 17 kişilik heyet, 2 gün boyunca Kilis’te aşağıdaki kurumlara ziyarette ettik.  

Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Karacoşkun, Kilis Valisi Mustafa Tekinarslan, İl Jandarma Komutanı Albay Hakan Başaklıgil, İl Emniyet Müdürü Günter Şenses, İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alagözü ve Kilis Belediye Başkanı Sayın Hasan Kara.

Bütün bu ziyaretlerde rehberimiz Kilis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Hududeli gazetesi yazı işleri müdür Nezir Çağlar ve arkadaşları idi. Nezir bey Kilis basının sıkıntılarından bahsetti bu meyanda ayda ancak birkaç tane ilan alabildiklerini, ifade ettiler.

Bu kurumlarımızın en üst yetkilileri, milletiyle, halkıyla kucaklaşan, geleceğe ümitle bakan ve moral dağıtan değerli insanlarımızı candan kutlar başarılarının devamını dilerim.

Bu kurumlardan her birisi biz gazetecileri kendi alanlarında aydınlattılar ve her şeyi açık açık konuştular.

Rektör bey bilimden ve arattırmalardan bahsederken, emniyet müdürü asayişten ve Kilisin bu kadar sıkıntıya ve Suriyeli göçü almasına rağmen halkın huzur içinde yaşadığını ve emniyet birimlerine yardımcı olduklarını ifade ettiler.

İl milli eğitim müdürü ise ilköğretim ve orta öğretimin Kilis’le alakalı sorunlarından ve çözüm yollarından bahsettiler. Teröristlerden temizlenen Afrin, Azez gibi bölgelerin de yüklerini artırdığını ve oralara da hizmet götürdüklerini ifade ettiler.

Vali bey konumu gereği daha sakin ve ketum bir konuşmayla bizleri şereflendirdi.

Kilis Jandarma alay komutanı ise gerçekten mükemmel bir karşılama ve uğurlamada bulundular.  İl alay komutanlığı ve karakoldaki asker ve askeri yetkililerin samimiyeti gerçekten göğsümüzü kabarttı. Asker ocağının Mehmetçiklerin barınağı peygamber ocağı olduğu gerçeği zihinlerimizde pekişti. Bu arada uzun süredir özlem duyulan profesyonel askerliğin de büyük oranda gerçekleştiğini müşahede ettik. Alay komutanımızın şu tespiti tam yerindeydi: Afrin Zeytindalı Harekâtında adeta, istiklal savaşı sırasında uygulanan zorunlu “tekalif-i milliyeyi”* halkımız şu anda gönüllü olarak her kademede uygulamakta ve ordusuna destek olmaktadır.

Belediye başkanının konuşmasından satır başlarını ve ilginç notlarımı yarına bırakırken, şimdi Kilis esnaf ziyaretimizden unutulmaz sahneleri sizlerle paylaşıyorum.

“Eyle Dorlar”

Özel ve toplu olarak Kilis esnafıyla sohbetler ettik, genelde ticari bakımdan memnun değiller yani işler kesat veya zayıf diyorlar. Ama söz konusu vatan olunca bunları teferruat sayıyorlar. Bir esnaf kardeşimiz dediği “biz sıkıntı çekiyoruz siz seyrediyorsunuz” sözü her şeyi özetlemese de bir kısım esnafın derdine parmak basıyor. 

Esnaf ziyaretlerimizin sonuncusu bir çay molası için uğradığımız tatlıcıydı. İmal ettikleri katmer tatlısını gözler önünde yapıp bu nefis tatlının patent ve isim hakkını Kilis olarak aldıklarını söyleyince ben, aynı tatlıyı Konya’da da yapıyoruz ve adına “sacarası” diyoruz dediğimde şaşırdılar. 

İkram ettikleri katmer tatlısı gerçekten güzeldi, aynen bizim analarımızın ve hanımlarımızın yaptığı katmer tatlısı yani sacarasından farksızdı.

Burada arkadaşlardan birisi bütün Kilis gazetelerini almıştı, onlara göz atarken birisinin manşetinde “eyle dorlar” yazısını gördüm, Kilisli gazeteci arkadaş Nezir beye bunun anlamını sordum, “öyle diyorlar”, demek, dedi.

Üst manşette “Kilis’e harekata destek ziyaretine gelen guruplar esnafın can suyu oldu” yazıyor, daha büyük puntolarla manşette ise tırnak içinde “EYLE DORLAR” yazıyordu. Nezir beye tırnak içinde vermenin inanılmadığı manası taşıdığını dediğimde, yok inanılıyor dedi. Oysa manşetin altındaki ayrıntıda “… can suyu oluyormuş, “eyle dorlar” inanırsanız, yazıyordu.

Kilis’te beş yerel gazeteden birisinin “eyle” manşet atması geneli yansıtmasa da kısmen esnafın haline tercümandır.

Yani kısacası Kilis’te ve tüm Türkiye’de de esnafın can suyu yetersizdir.

Yarın: Burseya’ya Tur Düzenlemesi

http://www.rasyonelhaber.com/makale/2411/tekalif-i-milliye-emirleri