Kilis belediye başkanı Sayın Hasan Kara Konyalı gazetecileri akşam ağırlamak üzere belediye sosyal tesislerine kabul ettiler.

Yemek salonuna girdiğimizde başkan gayet açık sözlü ve cevval bir biçimde bizleri karşıladılar.

Masalara yemekler servis edilmeye başlanınca bir arkadaş kamerayı açarak soru sormaya hamle edince hemen uyardılar: arkadaşlar ya resim ve film çekmeyi sonra bırakalım ya da yemeği, dediler ve eklediler: zira önümüzde yemek varken bizi sosyal medyada görenler: vay be, götürüyorlar adamlar! Diye linç ederler, oysa kendileri yemek yemiyor mu ki böyle diyorlar?

Bir seçilmiş olarak halkla ve misafirlerle umulan gibi alakalanan başkan hakkında belki Kilis ufak yerdir diyebilirsiniz ama neticede Suriyelilerle beraber 250 bin nüfuslu bir vilayettir Kilis ve başkanın telefonu bütün Kilislilerde kayıtlıdır. Biz beraberken bir kadın aradı ve onu dinledikten sonra herkeste numarası olduğunu ifade ettiler.

Başkan Kilis’te iki Türk’e karşı üç Suriyeli bulunduğunu ve okullarda da durumun aynı olduğunu izah ettikten sonra Kilis’teki asayişin hiçbir vilayette olmadığını ve bu kadar kozmopolit bir mozaiğe rağmen halkın huzur içinde yaşadığını ifade ettiler. Hatta “eğer dünyada bir yarışma yapılsa polisiye olay bakımından en düşük yerleşim yeri kesinlikle Kilis olurdu” dediler.

Arkadaşın birisi “başkanım, bu kadar terörle mücadeleye sahne ve sınır olan Kilisin sıkıntılarından bahsettiniz, diğer Ak Partili belediyelerle kardeş şehir olarak yardım alma durumunuz nasıl? Diye sorunca şu cevabı verdiler: Sayın Cumhurbaşkanımızın ve başbakanımızın arkamızda olduğunun dışında iyi değil, dışarıdan sanıldığı ve tahmin edildiği gibi değil, kendi yağımızla kavrulmaya çalışıyoruz, dedikten sonra kardeş fıkrasını anlattılar.

Şehitler Arasında Fark Gözetme Cehaleti

Kilis belediye başkanı Sayın Hasan Kara sohbetimiz sırasında müthiş bir konuya daha parmak bastı. Şehitler arasında ayırım yapılmasına son derece şaşırıyorum dedi. Bir şehit haberinin ardından etnik ve dini kimliğine göre pek çok bilgisizin tavır sergilediğini belirten başkan, bazıları ölenin Kürt, Arap veya Türk, TSK veya ÖSO mensubu, korucu ya da asker oluşuna göre bir algı sergilemek son derce bedbaht bir durumdur, şehitlik için Müslüman olmak esastır, diye eklediler.

Kilis belediye başkanı Sayın Hasan Kara, bu günlerde Ahmet Kaya’yı dinliyorum, başıma sıkar giderim, deyince bütün gözlerimiz ona dönmüştü. Anladık ki başkan çok dolu ve deşarj olmak zorundaydı. İyi gitmeyen, mümkün olduğu halde kısıtlanan durumlardan sıkılmıştı. Allah yardımcın olsun, başkanım dedik, sonuç olarak.

Burseya Dağı Turları

Sayın başkan bir de Burseya dağına tur düzenlenebileceğini ve teröristlerin beş yıldır hazırladıkları dev tünel ve hendeklerin böylece aynelyakin görülmesinin çok faydalı olacağını ima ettiler.

Kilis halkı 25 kişiyi Afrinden ve teröristlerce atılan füzelerle şehit verdi ama asla eğilmedi, yan odaya füze isabet ederken onlar diğer odada yatıyorlardı. Her şeye rağmen Kilis halkı evlerini terk etmediler, biz buradayız dediler ve başardılar.

Kilis halkı etnik yapısıyla ve dayanışma içindeki direnişleriyle adeta Çanakkale’yi yeniden yaşatmıştır, Çanakkale ruhu Kilis’ten hiç ayrılmamıştır. Hele Afrinin fethinin 18 Mart Çanakkale zaferine denk gelmesi her yerde olduğu gibi burada da büyük bir mutluluğa yol açmıştır.

Çok Özel Timler

Kilis jandarma komutanıyla yaptığımız görüşme sırasında komutanın şu sözleri gözlerimizi yaşarttı:

Afrin Zeytindalı Harekatı sırasında askeri özel timler yanında bütün yurtta kurulan ve buraya yardıma koşan özel timlerimiz vardı. Bunlar fetih suresi okuma timleri, askere bere çorap ören bayanlar timleri, yemek yapan timler ve kurban kesen timlerdi. Bütün bunlar ordu millet işbirliğinin güçlenerek devam ettiğinin bir kanıtıdır.

Kilis’te evlere camilere ve işyerlerine füze atıldığında en üst seviyede bütün yetkililerin üç dakika sonra olay yerinde olduklarını duymak da çok memnuniyet vericidir.

Milli eğitim müdürünün mutluluk tespiti harikaydı: 500 metre ötede Suriye içindeki çadırlara haftada en az bir kere uğrarım zira karşı tarafta kamplardaki ve teröristlerden temizlediğimiz alanlardaki eğitimden de büyük oranda biz sorumluyuz. Bir çadıra uğradım, tek odada dede, ebe, oğlu, gelin, torun hep beraber yaşıyorlardı ama gene de tebessüm ediyorlardı, mutluluğu anlayamazsınız, o asla parayla yiyip içmekle elde edilemeyen bir şeydir.