Büyükşehir Belediyesinin özellikle sanatsal ve kültürel anlamda yapmış olduğu bazı faaliyetlerde sona mı geldik.

Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tahir AKYÜREK öncülüğünde son yıllarda sanatsal ve kültürel anlamda ciddi bir ivme kazanılmışken bu akan derenin önüne baraj mı yapılıyor; yoksa yine Büyükşehir Belediyesi içerisinde yeni barajcılar mı var sorusu sorulur oldu. Dedim ya kafalarımızda deli sorular.

Kültürel etkinlikler ve özellikle belediye şehir tiyatrosunun medeniyet okulu bünyesinde binlerce öğrenciye tarihi ve dönem oyunları ile anlatılmaya çalışılan değerler ve bunda da elde edilen başarı ortada iken, bizlerde bireyler olarak bu hayırlı çalışmaların artarak devam etmesini bekliyorduk ki, duyarız bu dönem sonu itibari ile bu çalışmanın da sonuna gelindi söylemleri dolaşır oldu.

Tiyatronun günümüz sanatlarının hem görsel hem de söze dayalı en etkin sanat dalı olduğunu yeni öğrenmeye başladığımız bu dönemde, neden iyilik ve güzelliklerin sonlanması için uğraş verir hale geldik.

Son iki yılda Büyükşehir Belediye Tiyatrosunda çocuklarımıza yönelik nitelikli ve kaliteli oyunların artması, biz yetişkinler için de tarihi ve dönem oyunlarının ciddi emek ve özveri ile hazırlanıyor olmasını takdirle karşılıyorum.

Üç aylık dönem içerisinde bazen YUNUS bazen ABDÜLHAMİT bazen de MEHMET AKİF ( ASIM ) olarak canlanan Şehir tiyatrosunun ne kadar başarılı bir çizgi yakaladığını da göz ardı etmek emeğe saygısızlık olur. Sevindirici olan bir nokta da genç oyuncu arkadaşlarımızın büyük bir özveri ve aşkla bu oyunlarda görev almaları. Tam bir profesyonel tavır ile yapılan bu oyunlar izleyenlerin hem gönlüne hem de gözüne hitap ediyor. Tiyatro maalesef bizim geç intikal edebildiğimiz sanatlardan bir tanesi. Tiyatro insanın ve toplumların kültürünü, sanatını yansıtabilen önemli bir araçtır.

Bu konuda bu şehrin insanlarından belediye şehir tiyatromuza da sahip çıkarak uzaktan bakan değil, koltuk paylaşan bireyler olmamızı özellikle istemek boynumuzun borcudur.

Şahsım ve yüzlerce birey adına Sayın Tahir Akyürek Bey’den özellikle medeniyet okulunun daha kapsamlı ve çocuklarımızın ufkunu açacak projeler ile devam etmesini, Büyükşehir Belediyesi Şehir tiyatromuzun artık Konya ya yakışır bir şekilde kadrolaşmış yerleşik bir tiyatro olarak aylık değil, haftalık perde açıp perde kapatan kurumsallığa ulaşması gerektiğidir. Birçok şehir tiyatrolarının faaliyetlerini ve etkinliklerini görünce bir Konyalı en önemlisi bir Tiyatro sevdalısı olarak hayıflanmadığımı da söylemez isem yalan olur.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek beyin bu konularda en kısa zamanda sonuç odaklı hamleler yapacağını bilerek, kafalardaki soru işaretlerine bir son vereceğini ümit ediyorum.

Sadece oyun arası ve oyun sonu kapanan perdeler efendiler.