ABD İngiltere ve Fransa bir olup Rusya'ya rağmen Suriye'yi vurmaya kalkarsa dünya ekonomisi ciddi anlamda sıkıntıya uğrar. Komşusunda yaşanan dünya savaşı dolaylı olarak Türkiye'yi önemli ölçüde etkileyecektir.
Kimyasal silahlarla ESED tarafından yapıldığı iddia edilen saldırıların İsrail, ABD ve İngiltere menşeli bir yalan olduğunu da düşünmüyor değilim. Savaş söylemleri bile dünya ekonomisini biranda tedirgin etti. Etti etmesine ama dünya ülkelerinden de ses çıkmadı. 
Gerçekte gizli dünya güçlerinin istediği gibi bir harita değişikliğinin ilk adımı atılmış mı olacak? Gerçek şudur ki, Suriye'de harita iki ya da üçe bölünmüş olsa bile bunun PKK-PYD'nin sahip olacağı bir bölümü olmayacağı kesin...
Münbiç operasyonu öncesi başlatılmak istenilen bu savaş aslında Türkiye'nin operasyonunu da engelleme amaçlı gibi görünüyor. Bu duruma Rusya bütün gücü ile direnecektir. ESED rejimi buna müsaade etmeyecektir. Hatta, kimsenin ummadığı bir gelişmenin de yaşanması söz konusu olabilir.
Tüm Suriye halkı birlik ve beraberlik içinde (Kürtler hariç) ABD, İngiltere ve Fransa'ya karşı savaşa da bilir. ESED'in bu güne kadar zulmettiği insanların ülkenin bekası için bütün olumsuzluklara rağmen birliktelik sergilemesi dünyaya da verilebilecek en büyük ders olur.
ESED çatıştığı muhalefet gruplara Rusya aracılığıyla barış çağrısında bulunur ve bu çağrı da gerekli cevabı alırsa, işte o zaman sözde Ortadoğu'da haritaları değiştirme hayalleri de suya düşer. Kürtler Irak'a kaçar. Bölge de temizlenmiş ve kalıcı bir barış sağlamış olur. 
Akıllı olan Suriye'deki muhaliflerin de böyle bir çağrıyı geri çevirmemesi gerekir. Geri çevirdikleri anda kendi idam fermanlarını da imzalamış olurlar. 
Peki, Türkiye bu savaşın neresinde olur? sorusunu akıllara getirecek olursak, yine dünyaya insanlık dersi veren bir tutumun içinde yer alır. Vatanından uzakta bulunan milyonlarca Suriyeliye nasıl ev sahipliği yaptıysa bundan sonra da gelecek olanlara ev sahipliği yapar.
İnsanlık anlamında tarih kitaplarında dünya ülkeleri Suriye'yi bölüp parçalayamadı ama en önemli dersi de Türkiye verdi diye yer alır. Ölümden kaçan milyonlarca Suriyeliyi misafir etti diye yazar.

"İyi düşünelim iyi olsun" derdi büyüklerimiz ama bu kez ne kadar iyi düşünürsek düşünelim önüne geçilmez ise İslam ülkeleri büyük kayıplar yaşar. Buna birilerinin dur demesi gerekir. Bu durumda yine büyük görev adamı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a düşüyor. 
Gelecek kaygısı olmayan ve bütün dünya zalimlerinin karşısında dimdik duran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya ve ESED'e rağmen ABD, İngiltere ve Fransa'yı durdurabileceğini tahmin ediyorum.
ESED kimyasal saldırıyı gerçekleştirdiği kanısına sahip olunsa bile dünya ülkelerinin bu savaşa hayır demesi gerekir. 
Benimkisi sadece Ortadoğu ile ilgili kısa bir strateji...