Belediyeler yatırımlarını anlatıyor

Yaklaşık 7 yıldır Konya’da yaşıyorum. Bu 7 yılda Konya’da olan değişimleri görmemek mümkün değil. Alt geçitler, üst geçitler, parklar bahçeler, kongre merkezleri ve pek çok yatırım Konya’ya kazandırıldı. Yatırımların bazıları beğenilip takdir edilirken; bazıları içinde ne gerek vardı şimdi buna bunun yerine şu yapılsaydı daha iyi olurdu gibi cümleler kullanıldı.

***

Tabi ki eksiklikler var ama yapılan yatırımlar bence Konya’nın çehresini değiştirdi. Konya artık her alanda söz sahibi bir il oldu. Artık yerinde sayan bir Konya yok.  Konya’nın hedefleri var ve daha ileriye bakıyor. Beni asıl sevindiren meselede bu aslında. Ne demiş büyüklerimiz ‘İŞLEYEN DEMİR PAS TUTMAZ’ mış.

***

Evet, yatırımlar yapılıyor. Konya merkez ve ilçe belediyeleri yoğun bir şeklide çalışıyor. Dediğim gibi çalışmaları yeterli bulan da var. Bulmayanda.

***

Şu günlerde belediye başkanlarının gündemi de yapılan yatırımları anlatmak. Geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 14 yılda yapılanlar hakkında düzenlediği toplantıda tek tek bilgi verdi. Toplantıya katılım oldukça yoğundu. Katılımın yoğun olmasından bu 14 yılda yapılanların merak edildiği sonucunu çıkardım. Sadece Büyükşehir Belediyesi değil; diğer ilçe belediye başkanları da toplantılar düzenleyerek; 5- 4-6 vs vs yılda yapılanları anlatıyor. Mesela geçen gün bir ilçe belediye başkanı ev hanımlarına anlattı yaptıkları ve yapılacakları.

***

Bu sistemi çok beğendim doğrusu. Vatandaş belediye başkanıyla bir araya gelip şehrine yapılanlar hakkında birinci ağızdan bilgi sahibi oluyor. Özellikle taşra ilçelerde belediye başkanları mahallelerde çadır kurup birebir görüşüyor vatandaşla. Önce kendisi yaptıklarını ve yapacaklarını anlatıyor. Sonrada vatandaşın isteklerini dinleyip buna göre bir yol haritası belirleniyor.

***

Her şey güzel ama bunun için geç kalınmadı mı? İlla Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın uyarıda mı bulunması gerekiyordu. Demek ki belediye başkanlarına ulaşamayan vatandaşların başkanla mahallerinde seçim zamanı dışında da sohbet etmesi zor değilmiş.