‘Gez dünyayı gör Konya’yı’ diye boşuna dememişler. Bir Konyalı olarak benim de güzel şehrimde gezip göreceğim daha çoook yer var.  Hafta sonu basın mensuplarına düzenlenen programla Konya’nın 146 kilometre uzağında bulunan en büyük ilçelerinden bir olan Ereğli’yi gezip, tanıma fırsatım oldu.

***

Ereğli’ye yapılan yatırımlardan bahsetmeden önce Belediye Başkanı Özkan Özgüven’in misafirperverliğine değinmek istiyorum. Oldukça samimi ve içten bir şekilde bizi karşılayan Başkan Özgüven, gün boyunca bizlerle tek tek ilgilenerek babacan tavrından asla taviz vermedi. Yolda, sokakta gördüğü herkese selam veren ve Ereğlililerle gönül bağı kurmuş bir belediye başkanı olan Özkan Özgüven’in  “Ufak donuşlarla büyük işler yapma gayretindeyiz” sözleri hizmet anlayışını ortaya koyuyor doğrusu. Anadolu insanının beklediği de bu değil mi sizce?

***

2014’te belediye başkanı olarak seçilen Özkan Özgüven, 4 yıllık yatırımlarını tanıttı.  Özgüven ilk olarak belediye tarafından hayata geçirilen sosyal tesisler hakkında bilgi verdi. Bu tesisler Ereğli’ye yapılan anlamlı yatırımlardan birisi olmuş. Tesislerde; Sanat evi, Gençlik Merkezi, Zübeyde Hanım Gündüz Çocuk Bakım Evi, Hayata Tutunan Eller Projesi, Ereğli Belediyesi Down Cafe gibi merkezler aktif halde hizmet veriyor.

***

İkinci durağımız ise, ilçeye bağlı İvriz Köyü oldu.  İvriz köyü yeşil doğası, yerin altından kendiliğinden çıkan suyu, mağaraları, İvriz Kaya Anıtı ile insanı büyüleyen bir yer. Ereğli’ye gelip te buraya uğramadan gitmeyin. Burada Ereğli’nin tarihinin ne kadar eski olduğunu kanıtlayan İvriz Kaya anıtı görülmeye değer. Bu anıt Milattan önce 1200 – 742 yılları arasında Tuvana Krallığı döneminde 420 santimetre boyunda ve 240 santimetre eninde yapılmış olan kaya anıtı.

***

Ereğli yarış atı yetiştiriciliğinde adını duyurmuş bir ilçe. Vatandaşların ata binip eğlenceli vakit geçirebilmeleri için atlı spor tesisi kurduklarını anlatan Başkan Özgüven tesisle ilgili şu bilgileri verdi: "Bizler Ereğli Belediyesi olarak şehrimizin değerini artırmak istiyoruz. Bu kapsamda ata olan ilginin çoğalması bunun yanında gençlerin, çocukların, yetişenlerin bu hayvanları sevmesi, onlarla barışık olması için Ereğli Belediyesi olarak bir atlı spor kulübü kurduk.” Bu tesis gerçekten stresin atılacağı bir yer mekan.

***

Başkan Özgüven gezi sonunda bizleri makamında ağırlayarak günün değerlendirmesini yaptı. Başkanın odasında 15 Temmuz şehitlerimizin adının yer aldığı bayrak, 4 tane Cumhurbaşkanımızın resmi ve masasının üstündeki Türkiye Gazetesi dikkatimi çekti. Başkan Özgüven bu 4 yılda hizmet aşkıyla durmadan çalışmış. Anlaşılan çalışmaya da devam edecek…