Evimizin başköşesinde yer alan TELEVİZYON icat edildiği tarihten itibaren insanoğlunun yaşamında ayrılmaz bir yer edinmiş ve önemli etkiler meydana getirmiştir. Televizyon gibi kitle iletişim araçları sayesinde dünya da artık bize hiçbir şey uzak değil.  Televizyonu açtığımız anda odamızın ortasında herhangi bir görüntü yer alıyor ve her şeyden an be an haberdar oluyoruz.

***

Bilmem kaç yılında evine ilk televizyonu alan aileler nasıl heyecanlanmıştır. Büyükler zaman zaman anlatır televizyonu olmayanlar, olanlara akşamları oturmaya gidermiş ve ailecek televizyon izlenirmiş. İnanması zor ama televizyonun o zamanlar birleştirici özelliği varmış. Programlarda gayet edepliymiş.

***

Dünyada ki her şey çok hızlı değişiyor. Televizyonda bu değişimden nasibini alanlardan. Ne çok içerik var. Saymakla, takip etmekle bitmiyor. İçerik artıyor, kalite azalıyor. Birileri buna dur demeli artık. Bu konuda neden geç kaldık hala anlamış değilim doğrusu. Taaa ben ortaokula giderken rahmetli Hocam Önder Güven ‘O aptal kutusuna bakmayın ‘ derdi. Şimdi anlıyorum hocamın ne demek istediğini. Saçma sapan diziler, kadın programları vs vs. lerle dolu olan bu alette olanlar gerçekten de bir facia.

***

Burada en büyük görev yine ailelere düşüyor. Özellikle de annelere… Sevgili anneler lütfen çocuğunuzu bu aptal kutusundan uzak tutun… Saatlerce çocuğunuzun televizyon karşısında oturmasına izin vermeyin. Çocuğunuza vakit ayırın. Onlarla kitap okuyun, oyunlar oynayın. Vazgeçin artık şu illetten. Böyle yaparsak şimdinin çocukları yarının büyükleri belki  bizi bu illetten kurtarır.