Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın erken seçim tarihini açıkladığından beri gündemin hızına yetişmek mümkün değil doğrusu. Takip edenler bilir 27. Dönem Milletvekili seçimlerine katılmak için görevinden istifa edip; aday adaylığını açıklayanların sayısı her geçen gün artıyor.

***

Dün Konya gündemi de oldukça hareketliydi.  Sabah saatlerinde bugün yarın istifa etmesi beklenen ve ismi sürekli zikredilen Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, düzenlediği basın toplantısıyla istifasını kamuoyuyla paylaştı. 

***

Pek çok Konyalı Başkan Akyürek’in istifa ettiğinden haberdar olmasa; Akyürek’in istifası şaşırtıcı olmadı. Belediyecilikte 14 yılı geri de bırakan Akyürek istifa açıklamasını yaparken; Konyamıza bugüne kadar belediye başkanı olarak hizmet ettik. Bundan sonra da daha farklı hizmetler, görevler nasip olursa gerçekleştireceğiz diyerek veda etti.

***

10 güne kara yeni başkan belli olacakmış. Ne diyelim Tahir Başkan’ın aldığı bu karar umarım hakkında hayırlı olur. Tahir Akyürek’in yanı sıra pek çok kişide aday adaylığını açıklamaya devam ediyor. Dedim ya süreç hızlı başladı. Tam gaz da devam edeceğe benziyor.

***

Gün içerisinde bir açıklamada Eski Başbakan ve Konyalıların gönünde taht kuran ve halen Konyalıların Başbakan’ı olarak kabul ettiği Ahmet Davutoğlu’ndan geldi. Davutoğlu, aday olmayacağını açıklayarak; Cumhurbaşkanı Erdoğan hepimizin adayıdır dedi.  Davutoğlu’nun bu kararı beni şahsen çok üzdü. Ülkenin böyle insanlara ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

***

Bakalım bugün neler olacak? Kimler istifa edecek? Kimler aday adaylığını açıklayacak? Adaylığını açıklayan büyüklerime şimdiden başarı ve kolaylıklar diliyorum.

***

Dün Konya siyaseti bu kadar hareketliyken; Memleketim Seydişehir’de hüzün vardı. Ortaokul yıllarımda benim üst devrem, aynı okulun bahçesini, sırasını paylaştığım abim İsmail Cesur Şehit oldu. Kahrolası terör onu da bizden aldı. Arkasında gözü yaşlı ailesi ve 15 günlük nişanlısını bıraktı. İsmail abi ölüm sana yakışmadı ama…. VATAN SAĞOLSUN BE ABİ…