YA ŞEHR-İ RAMAZAN HOŞ GELDİN!

        Efendimiz (S.A.V)’ in duaları “Recep ve Şaban’ı hakkımızda mübarek eyle ve Ramazan’a ulaştır.” Bizler de sonsuz hamd-ü senalar ederek bu duanın sırrına mazhar olmayı MEVLAMIZDAN niyaz ediyoruz.

***

        Ayların sultanı “RAMAZAN” hoş geldin. Geldin de ne iyi ettin. Merhaba sana, selam sana…   Hanelerimize, beldelerimize hoş geldin, sefalar getirdin…

***

        Rahmet, mağfiret ayı selam sana… Misafirlerin en güzeli ey şehri Ramazan; bizim de evlerimize şenlik kat, gönüllerimizi sula, oruçlarımızla nefsimizin azgınlıklarını, dizginle. Sahurlarımızla oruçlarımı bereketlendir ve taçlandır. Sabırla iftarları beklerken, rahmet rüzgarlarını, mağfiret müjdelerini gönlümüze ilham eyle…

***

        Kapımızı sonuna kadar aralayıp, tüm güzelliklerinden müstefit olmamızı, sana tazim ve hürmette kusur etmememizi, Mevla’mızdan niyaz ediyoruz. Sen bizler için rahmet, yenilenme, tazelenme, kimliğimizi sorgulama, aslımıza rücu etmek için bir rahmani fırsatsın.

***

        İnsanlığın kurtuluşuna davet için inzal buyrulan KUR’AN ayı; gecelerin en güzeli KADİR GECESİ’ni barındıran mübarek ay; senin kadrini kıymetini bilmemizi; misafirin teğet geçtiği, kapımızı dahi çalmayıp, hediyelerinden mahrum bıraktığı kimselerden eyleme… İlahi davete icabet eden kullarından eyleyip, davetin güzelliklerinden bizleri de nimetlendir.

***

        Yoksulların, fakirlerin, hallerini anlayıp; yardımlaşma ve paylaşma duygumuzu ziyadeleştir, ALLAH’IM

***

        Müslüman alemi darmadağın, başsız, ehl-i küfrün zulmü altında, Müslümanlara birlik ve dirlik ver, YA RAB…! Bencillikten, birlikteliğe; gafletten uyanıklığa; nefsin hırslarından, kalbi huzura; oruçlarımızın bereketi ile bizleri erdir, YA RAHMAN…!  Bütün kötü hasletlerden, ahlak-ı zemimelerden;  ahlak-ı hamideye bizleri rahmet ve mağfiretinle döndür YA AZİZ…  Günahlarımızı bu ayın bereketi ile affediver, YA SETTAR, YA TEVVAB…!

        Hasıl-ı kelam; Ey Ramazan, bizlerin hakkında davacı değil, şefaatçi ol.


“Şükürler olsun sana YA Rabbim,
  Yine mübarek RAMAZAN' a erdik 
                     Yine senin lütfunla bereketlenecek, tüm ümmet…                     Hoş geldin, Ya şehri Ramazan”