Ramazan ayımızın simgesi oruç; yeme içmemize dur diyen, manevi fren, kırmızı ışıktır adeta…
***        
Oruç sıhhattir, sağlıktır. Yıl boyu bir değirmen görevi ile her yediğimiz gıdayı öğüten midemizi dinlendirmek, rahatlatmaktır oruç… Efendimiz (S.A.V) bu yüzden “oruç tut, sıhhat bul” ifadeleri ile orucun sıhhat üzerindeki etkisini beyan buyurmuşlardır.
***        
Ramazan ayı orucunu tutmak, her Müslüman’a farzdır. Oruç tutmaya sağlık yönünden engeli bulunmayan kimseler oruç tutmakla mükelleftir.
***        
Oruç sadece yeme, içmeden ve nefsi isteklerden, uzak olmak değildir. Söz ve davranışlarımızla, ölçümüzle tartımızla, kısaca bütün azalarımızla oruç halinde bulunabilmeliyiz. Yasaklardan her daim şiddetle kaçınabilmekte bir nevi oruçtur.
***         
Oruçlu iken kalp kırmamak, özellikle gıybetten, dedikodudan uzak durmak gerekir. Dilin orucu kötü konuşmamak, hayır söylemektir. Kulakların orucu kötü söz dinlememek; Kur’an-ı Kerim başta olmak üzere bizim için dinen faydalı şeyleri dinlemektir. Gözün orucu mahremiyete dikkat etmek, harama bakmamaktır. Kalbin orucu Allah’ı her daim zikretmek, kötü duygu ve düşüncelerden kalp iklimini tahliye etmektir. Bütün azalarımızın buna benzer oruçları vardır ki; gerçek oruç, havassın orucu budur.
***       
 Oruç; günahlara siper, ibadetlere davetiyedir. Oruç acziyetimizin bedeni bir ifadesidir. Oruç tutmakla nefse dur diyerek; bitmek bilmeyen dünya isteklerinin sonu olmadığının farkına varmamıza vesile olur. Oruçlu iken, aynen secde anımız gibi hususiyetle iftara yakın zamanda Mevla’mıza en yakın ve dualarımızın kabul olduğu kıymetli vakitlerdir. Mevla’mızın yanında oruçlunun ağız kokusu en güzel misklerden bile değerlidir, daha güzeldir. Sahurda bereket vardır. Sahura kalkmak , bir şeyler yemek içmek, gündüz orucumuza yardımcı olur.
***        
Oruç ibadeti fakirlerin, aç ve susuzların hali ile hallenmektir ki, sosyal dayanışma ve yardımlaşmanın en çok olduğu ay, zekat ve sadakaların verildiği ay Ramazan ayıdır.
***        
Ramazan ayı dışında da sünnet oruçlar, adanan ve kaza icap edip, vacip olan tutulması gereken oruçlar da vardır. İlmihal kitaplarımızdan teferruatlı olarak oruç hakkında malumat edinebiliriz. İmsak ve iftar vakitlerine, hassaten temkin vakitlerine dikkat etmeli, orucumuzun kabulüne mani durumlardan kaçınmalıyız.
***       
 Hasıl-ı kelam; oruç sıhhattir, İslam’ın şartlarından da birisidir. Mevlam tuttuğumuz ve tutacak olduğumuz oruçlarımızı ahsen-i kabul ile makbul eylesin… Amin…