İthal vekil istemiyoruz...

Erken seçim kararının alınmasının üzerinden geçen sürece tüm Türkiye'de olduğu gibi Konya'da da bütün partilerde aday adaylığı furyası başladı.

Furya o kadar büyüdü ki, kimine teşkilat 'gel aday adayı ol' dedi, kimi beklentisiniz aday oldu, kimi de 'aday listesine giremesem bile bir yerlere gelirim' düşüncesi ile aday adayı oldu.

Süreç bitti. Ve listeler açıklandı. Konya'da MHP ve AKP listeleri çok şaşırtmadı. Sonuç itibariyle MHP'nin listesinde aşağı yukarı bu isimler aday olabilir deniliyordu. AK Parti'de de bir liste yenilemesinin olacağını herkes tahmin ediyor ve kimlerin gireceği merak ediliyordu.

Bu merak önceki gün itibariyle sona erdi. Mesele bundan sonraki süreçte, aday adaylarının kaç tanesini adaylar ile birlikte sahada göreceğimiz. İnanın birçoğu bavulunu hazırladı tatile bile çıktı. Çıkmayanlar da rezervasyonlarını yaptırdı.

Gelelim asıl meseleye.

CHP ne yaptı? Listenin başına AK Parti'nin kurucularından olan ve ilk fire veren, bir dönemde bakanlık yapan Abdüllatif Şener'i getirildi.

Türkiye Partisi'ni kuran başarılı olamayıp kapatan, memleketi Sivas'tan bağımsız aday olup kazanamayan ve bugün sağcıların oyuna talip solcu bir kişilik ile Konya'dan ithal bir vekil adayı olarak getirildi.

Konyalılar her zaman ithal vekillere karşı çıkmıştır. Parti gözetmeksizin. Konya'da insan kalmadı mı ki başka şehrin insanı Konya'ya getirildi. Konyalı olur da başka şehirde yaşar gelir memleketinden aday gösterilir bir anlam verirsin. Bu adam Sivaslı. Konya ile yakından uzaktan ilgisi yok. Tanımaz bile tanımadığı için de okuduğu kadar bilgi sahibidir.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun planı "Sağcı bir kişiyi Konya'dan aday gösterip muhafazakar insanların oyunu alırım" olsa bile bu ismi birinci sıraya yazmazdı. İkinci sıraya yazmış olsaydı bu tezimiz de güçlü olurdu. İkiyi zorlasın seviliyor denilirdi. Bu durum resmen Şener'i meclise katmak için yapılmış bir hamle...

Ne parti içinde nede dışında CHP'lilerin bu duruma sıcak bakacaklarını düşünmüyorum. Çaresizlikten kabullendiklerini düşünüyorum.

Düşünün bu aday Konya'da oy bile kullanmayacak! Neden mi, İkameti halen başka şehir de. Tahminim Sivas'ta bile değil. Ankara ya da İstanbul'da olabilir.

Parti de aktif görev yapan CHP'liler durumu zorda olsa soda içerek de olsa kabullendiler diyelim fakat, seçmeni kabul etmez. Oy vermez. Oylar kime gider bilinmez ama kesinlikle oy vermez...

"Hatanın neresinden dönülürse kardır" diye bir söz var. Şener'in yerinde olsam ki Allah korusun "Adaylıktan hemen istifa eder, bir danışmanlık şirketi kurar yeni toy siyasetçilere danışmanlık yapardım. Ciddi paralar kazanırdım.

"Ne uğraşacaksın halkın derdiyle" diye başlarım çünkü CHP'nin halkın derdiyle dertlendiğini düşünmüyorum. Bir Cumhurbaşkanı adayı, kürsüde bildiğiniz şov yapıyor.

Diyor ki, "Seçilirsem, 18 yaş altı çocukları sağlıkta ücretsiz faydalanacak" bu sistem Türkiye'de yürürlüğe gireli 7 sene oldu. Sayın Muharrem İnce...

Komedi ya, bir başka mitinginde de "Tarım Enstitüleri kuracağım" diye konuştu. Bu ülkede 70 tane tarım enstitüsünün bulunduğunu bile bilmiyor. Daha neler neler birçok şey sıralanabilir.

Allah aşkına bu toplumu salak yerine koymayın. İnsanlar uyandı artık. Neyin yapıldığını veya yapılmadığını biliyor. Kimlerin ne yapacağını da çok iyi biliyor. Koyun mantığından çıkın. Dürüstçe yapacaklarınızı anlatın. Yapacak bir şeyiniz varsa tabiki...