EHLİYET (DİREKSİYON) UYGULAMA SINAVI

        Eskiden ehliyet almak çok kolaydı. “Parayı veren düdüğü çalar” misali dosya parasını verince kursa gitmeden, belki de direksiyon uygulama sınavına girmeden, ısmarlama ehliyet alınabiliyordu.

***

        Şimdi ise “üç kuruşa beş köfte” yok efendim. Motorlu taşıtlar sürücü adayı sınavlarında, bir hayli merhale kat edilerek, standarda doğru bir gidiş var.

***

        Araç tanıma bilgisi ile başlayan uygumla sınavı; akan trafikte yaklaşık 30 dakika süre ile yapılıyor. Sinyal vermeden çıkış yapmak, trafikte elimizin bir türlü gitmediği; gideceğimiz yönü belirten kolu sağa veya sola işaret vermemek ehliyet almaya mani bir durum. Ehliyet almak istiyorsan illa ki sinyal kolunu doğru zamanda kullanmak gerekiyor.

***

        Direksiyon hakimiyeti iyi olmalı, doğru şekilde (dokuzu çeyrek geçe) tutmanız gerekiyor. Tedirgin, aşırı heyecanlı iseniz sınavınız başlatılamıyor maalesef. Vites geçişlerini doğru ve zamanında yapmanız gerekiyor. Şeridi taşmadan aracı sürmeniz, ayna kontrolünü iyi yapmanız icap ediyor.

***

        Kavşaklarda geçiş üstünlüğüne azami dikkat bunun yanında hız kurallarına uymak elzem.

***

        4-5 senedir uygulanmaya başlanan yeni sistemde sınavın kırılma noktası; iki duba arasına, geri manevra ile park edebilmek. Buraya kadar gayet güzel bir sürüş sergiliyorsunuz ancak burada araçtan inme durumda kalabiliyorsunuz. Park etmek, Sırat Köprüsü olarak ta teşbihte hata olmazsa ifade ediliyor.

***

        25 metre geri geri gitmek de beceri gerektiriyor. L park zorlanılan bölümlerden. 30 km hızla giderken ani fren yapmanız sınavın olmazsa olmazlarından.

***

        Eğimli rampada duraklamak, aracı arkaya makul ölçü dışında kaçırmak sınavı tamamlamanızı engelliyor. Bir kez stop ettirme hakkınız var. İkinci kez araç stop edince yine sınavınızı tamamlama şansınız kalmıyor. Üzülerek adaya araçtan inmesini istiyorsunuz.

***

        Değerlendirme ölçütleri net ve açık. Kırmızı tek hata sınavın sonlandırılmasına sebep, sarı hata bir tane yapabilirsiniz. İkinci bir sarıda yine sınavınız başarısız oluyor.

        Hasıl-ı kelam; ehliyet sınavlarında standartlaşmaya doğru bir gidiş var. Yeterli mi?  Hayır. Gece sürüşü, yağışlı havalarda sürüş de bence sınavın ikinci ve üçüncü aşaması olarak değerlendirme kriterleri içerisinde yer almalı. Ehliyetli olmak o işi salimen, kurallara uygun yapabilmektir.