BİLİNÇALTINA, MESAJ BOMBARDIMANI

Hayatımızın her anında bilinçaltımıza yoğun  bir şekilde, sistemli olarak, zihnimizi şekillendirmek üzere mesajlar verilmektedir.

***

Bilinçaltı beynimizin bilinçli kullanamadığımız kısmıdır. Bilinçli zihnimiz saniyede 5-9 adet veri alabiliyorsa, bilinçaltımız saniyede 3 milyon veri alabiliyor. Bilinç farkında olduğumuz, bilinçaltı ise farkına varamadığımız mesaj yağmurlarıdır.

***

        Mesajlar; genelde tüketim odaklı, reklamlar aracılığı ile bilinçaltımıza yerleştirilmektedir. Etkileme, yön verme, kanalize etme maksadıyla özellikle filmlerde, dizilerde bilinçaltımız mesaj yağmuruna tutulmaktadır.

***

        Çocuklara yönelik çizgi filmler, reklamlar, mesaj içeriklidir. Farkına varamıyoruz, çocuklarımızın mesajlar yolu ile şekillendirildiğini bilinçaltına doğrudan etki edildiğini, zamanla davranışlarındaki değişimle anlayabiliyoruz. Çizgi ve animasyon filmlerde, Hıristiyanlık propagandası, inanç ve kültürünü empoze eden mesajlar sürekli  tekrarlanmaktadır.

***

        Alış veriş merkezlerinde niçin müzik çalındığını hiç düşündünüz mü? Müzik alış veriş isteğini artırıyor, daha fazla orada kalınmasını sağlıyor. Hatta, doğru karar vermemizi olumsuz etkiliyor, duygusallaştırarak, tüketim çılgınlığına sürüklüyor.

***

        Billboardlar, büyükçe şehir caddelerinde boy gösterirken; bilinçaltımızı mesaj bombardımanına tuttuğunu, bizi esaret altına aldığını, hiç düşünüyor muyuz? İster istemez bilinçaltına yapılan mesaj bombardımanından etkileniyoruz

***

        Çocuklarımızı televizyondan ne kadar uzak tutarsak, sosyal ağlardan ve internetin zararlarından korursak, onlar için en iyiyi yapmış oluruz. Kültür empoze etmenin en kolay yolu, bilinçaltını mesaj bombardımanına tutmaktır.

***

Bizi esir alan televizyonun olumsuz etkilerini en aza indirgemek, duyarlı davranarak, özellikle televizyon kültürünün olumsuz etkilerinden en az zarar görmek için kumanda denetimini sağlamamız, seçici olmamız gerekmektedir.

***

Bilinçaltımızdaki her türlü veriyi, bilgiyi, mesajı harmanlamak, bizim için gerekli olanları anlamlandırmak, diğerlerine önem vermemek gerekir.

Hasıl-ı kelam; bilinçaltımız yoğun bir şekilde mesaj bombardımanı altındadır. Özellikle kasıtlı, bilinçli bir şekilde bizim hayatımızı olumsuz etkileyecek mesajları dikkate almamak, bilinçli davranarak, akıl nimetimizi devreye sokmak icap eder.