Hediyeleşmek, ikramda bulunmak, misafirlerimizi ağırlamak; gönül almanın güzel örneklerindendir.

***

        Gönül kırmak, ne kadar kolaysa; gönül kazanmakta o kadar kolaydır. Elimizde ne varsa paylaşmak biri ikiye bölmek, kalplere saçılan sevgi tohumlarıdır. Kapımıza gelen mağdur ve ihtiyaç sahibi kimselere vermek, yakın akrabamıza ihsanda bulunmak, komşularımızla paylaşmak dinimizin esası ve güzelliklerindendir. Allah için vermek, ikram etmek, paylaşmak; hatırlanmanın, gönül almanın, değer vermenin en somut göstergesidir.

 ***

        Maddi değeri küçük bile olsa hediyeleşmek, kalbi birlikteliği tesis ederek huzura vesile olur. Dostluklar hediyeleşmekle, ikramla, tebessümle, güzel ve hoş ifadelerle hayat bulur. İnsanlar ihsanın kuludur. Yapılan küçücük iyilik ve yardımları asla unutmazlar. Veren el olalım ki hatalarımızı noksanlarımızı telafi etsin. Vermekle, malımızdan hiçbir eksiklik olmayacağı gibi bilakis ziyadeleşmesine sebep olur.

 ***

         Kendi nefsimiz için arzu ettiklerimizi vermek, ondan fedakarlık yapabilmek, her yiğidin harcı değildir. Verdik mi rıza-i ilahi için niyet etmeli, kendimize yapılan bir iyiliği ve ikramı unutmamalı, teşekkür edebilmeliyiz. Kıpkırmızı taze sulu sulu bir elma düşünün, arkadaşınız tam ortadan bölüp size uzatıyor, kalbinizde neler hissedersiniz? Arkadaşımıza muhabbetimiz, sevgimiz, artar. Paylaşmanın hazzını birlikte yaşarız.

 ***

        Efendimiz (S.A.V): “ Sadaka belayı def eder, ömrü uzatır.” Hadisi şerifi ile sadakanın ehemmiyetini, beyan buyurmuşlardır. Her gün bir kişiye iyilik yapmaya niyet etmeli, alışkanlık haline getirmeliyiz. Küçücük gördüğümüz sadakalarımız; ömrümüzün uzun olmasına, hayırlara bereketlere vesile olabilir. Görünür görünmez kazalardan belalardan korur. Niyetlerimizin samimi olması, bizlere dünyada ve ahirette bir çok mükafata nail olmamıza vesile olur.

 ***

        Hasıl-ı kelam; Efendimiz (S.A.V) biz ümmetlerine yol göstererek, “Yarım hurma ile bile olsa kendinizi cehennem ateşinden koruyunuz.” Buyurarak miskinlere, fakirlere ikramın ehemmiyetini, sadakanın sosyal hayatımızdaki yerini, talim buyurmuşlardır. Paylaşarak nice gönüller kazanmayı, düzgün bir niyetle, Rıza-i İlahiyi kazananlardan olmayı ümit ediyoruz. Rabbim kardeşliğimizi daim eylesin…

        Selam ve dua ile…