“VATAN ELDEN GİDİYOR” MU..?

Yarım asrı devirmiş yaşımın içinde, aklım erdi ereli şu benim sol açık diye tabir ettiğim ve cumhuriyet tarihimizde tek parti dönemleri hariç, bir türlü tek başına iktidar olarak sandıktan çıkmayı başaramayan,  müzmin muhalif dostlarımdan hep duyageldiğim ifadedir “Vatan elden gidiyor!” söylemi.

Yıllar ve seçimler geldi geçti, ne vatanın elden gittiği var nede dünyanın dönmeyi bıraktığı falan..! Fakat benim bu kadim dostlarımın laf seçim ve siyaset mevzularına gelince, her iki laflarından biri olan bu söylemden en çok kime ne fayda sağlanıyor olduğunun farkındalar mı acaba?

Vatanın elden gittiğine dair gerekçelerini ise genel hatlarıyla dörde ayırabiliriz.

-Ülkedeki ekonomik gerekçeler ve göstergeler.!

-İktidarın siyasi irade ve idaredeki ahvali.!

-Dış güç odakların ülkemize yaklaşımı.!

-İnsan hakları ve demokrasi elden gidiyor.!

Yukarıda saydığım gerekçe ve bahanelerle vatanın elden gidiyor olması ve önümüzdeki ilk seçim ve sandıkta mevcut düzen ve iktidardan acilen kurtulmamız için kendi partilerine oy vermemizin adeta bir “vatan borcu” olduğu söyleminin sloganlaştığını bilmeyen kalmadı desem yeridir.

Evet, belki de yukarıda belirttiğim gerekçelerinde haklılık payları da yok değil. Ancak günümüz dünyasında hangi ülke ve devletlerde benzeri sorunların yaşanıp yaşanmadığını ve ülkemiz siyaset tarihindeki iktidarların bu konularda neler yaptıklarını mukayese etme noktasında kör ve sağır kalmalarından olsa gerek ki siyasi patinaja kaptırdıklarının farkında bile değiller..

Benim bugün esas altını çizmeyi düşündüğüm nokta ise… Ülkemiz nüfusunun çoğunluğunu oluşturan “çocuk ve genç kuşağının” bu tür “Vatan elden gidiyor” benzeri söylemlerden nasıl etkilendiği konusudur. Bu kuşağın bu söylemlerden etkilenmesi sonuçlarının, yine bu vatana ve millete ne kazandırdığının, hesaba katılıp katılmadığıdır.

Sırf seçim kampanyası dönemlerde, “insanların daha iyisine layık oldukları” hissini tetiklemek ve bunun da mevcut iktidarla mümkün olmayacağı algısını oluşturmak adına, altyapı malzemesi olarak iyi bir söylem olabilir.. Ki öyle olduğu gerekçesiyle yıllardır hep aynı slogan ve hep aynı yaklaşım açısının süregeldiğine göre..!

Farz edelim ki geniş seçmen kitleleri bu söylemlerinize itibar etti ve sandıkta sizi tercih edecek.. Peki, siz insanımızın layık olduğu o daha iyi yaşam standartlarına nasıl kavuşturacağınızı makul ve mantıklı projelerle izah edemezseniz, bu söylemler işte böyle slogan olmaktan öte geçemez. Halen olduğu gibi..

Oysa bu söylemde ısrarcı olmak yerine, seçmenin tercih kriterlerini de dikkate almayı deneyip, ona göre söylem ve projeler üreterek iktidarı ele geçirmeyi deneseler ya.! Kim bilir, hem kendileri hem de bu vatan, belki bir şeyler kazanabilir. Ne dersiniz?

Son söz üstat Abdürrahim Karakoç’un da dediği gibi..

!!??!!

Fil çoğalsın! Ebabilden umut kesilmez

Firavun azsın! Nil'den umut kesilmez

Zalimler ölmüyor diye ye'se kapılma

Sabret hele! Azrail’den umut kesilmez.!