Gündemden uzak bir gündem yaşamak, servis edilen haberleri yapmak hatta ve hatta resmi görünce metni istemek gazeteciliğin özüne aykırı diye düşünüyorum.

Gazeteci yaşadığı şehri bilmeli, tanımalı. Ekonomisini, geçim kaynağını, sanayisini, kültürünü, siyasetini, gelenek ve göreneklerini çok iyi bilmeli.

Geçmiş ile geleceği birleştirmeli... Köprü vazifesi görmeli... Bir işin, yatırımın takipçisi olmalı. Muhabirlikle başlayan ve daha çıraklık dönemini bitirmemiş insanların gazeteci olduğunu duyarız.

Gazetecilik araştırmanın yanında doğruyu vicdani bir durumla kamuoyuna aktarmaktır. Eline su dökemeyeceğim çok iyi gazetecilerin olduğunu bildiğim peki; bu şehirde kendi gündemimizi oluşturmaktan neden kaçıyoruz!?

20 yıl evvel yapılan gazetecilikle bugün yapılan gazetecilik arasında çok büyük farklar var. Değerli üstatlarım haddimi aşarak bir yazıyı kaleme alıyorum ama üstatlarım da biliyor ki, durum çok vahim...

Gelecekte iyi bir Konya istiyorsak, çocuklarınıza iyi bir şehir, yaşanabilir bir şehir bırakmak istiyorsak ki; amacımız bu olmalı. O zaman şehre yeni yatırımların gelmesini planlamalıyız. Siyasetçilerin kulağına kar suyunu kaçırmalıyız.

Bir şeyler üretip, o ürettiğimiz fikirlerin yatırıma dönüşmesini sağlamalıyız.

Yerel yönetimlere yön vermeliyiz. Eleştirdiğimiz de bizlere kızsalar da şunu dedirtmeliyiz. "Bu basın iyi iş yapıyor"

İyi iş yapabilmek de birlik ve beraberlikten geçer. Basın çalışanları, yazarları, ürettikleri projeleri yerel yönetim ve siyasetçiler bir araya gelip, paylaşmalı hatta tartışmalı. Yerel yönetimler fikirlerini, basın fikirlerini söylemeli. Hatta bunun içine Sivil Toplum Kuruluşlarını da almalıyız. Onlarda ciddi üyeleri bulunan temsilcilikler.

Üyelerinden şehir için talep toplamalı, topladıkları talepleri getirmeli. Şehir için hatta ve hatta ülke için çok önemli projelerin geleceğini tahmin ediyorum. Seçimlerin hemen ardından böyle bir karar alınıp uygulamaya geçilmesi şehrimizin kazancına olur.

Bu toplantılara, bütün siyasi partilerin temsilcileri de katılmalı. İktidar olmadıkları için yapabileceklerini yapamayan muhalefetin önerisini sunması, ertesi gün yerel basın da bu önerinin haber olması birlik ve beraberliğin en güzel göstergesi olur.

Şehir bir ve diri olur. Kazanan bu şehir olur. Ülke olur...