Özellikle bu yıl mevsim geçişleri ve yağışlar hepimizi şaşırtmakta… Ani sağanak yağışlarla seller oluşmaktadır.

***

        Can ve mal kayıplarına sebep olan afetlerde, biz insanların payı da göz ardı edilemez. Haberlerde seçim gündeminin hemen akabinde, trafik kazları ve sel baskınları göze çarpmaya devam ediyor.

***

Sel taşkınları neticesinde ölen vatandaşlarımızın olması, bizleri derinden yaralarken, bir o kadar da afetlerde insan unsurunun tabiata verdiği zarar düşündürücüdür.

***

Betonlaşma artıkça, büyükşehirlere yük bindikçe, alt yapı eksikliği ve şehirleşmedeki planlama hataları sebebi ile kısa süreli sağnak yağışlarda bile şehirlerimiz VENEDİK’e dönüyor.

***

Dere kenarlarına yakın noktalardaki tüm binaların bodrum ve zemin katları her yağmurda sular seller içerisinde kalıyor. Sellerde sürüklenen araçlar, sönüp giden hayat ve umutlar…

***

İmar afları, siyasetin imar planlarının önüne geçmesi vb. sebeplerle bilindik görüntüleri izlemeye maalesef devam ediyoruz. Afetlerin yıkıcılığını bilmemize rağmen biz kullar, tedbir odaklı hayatımızı planlamada sınıfta kalıyoruz.

***

Bir seçim arafesinde yine imar affı ile binlerce plansız, denetimsiz… konut; tapulu hale gelecek. Bizim anlayışımız böyle olmaya devam ederse biliniz ki dostlarım, afetleri kendi üzerimize davet ediyoruz demektir.

***

        Tevekkül gibi güzel bir silahımız varken yani maddi ve manevi tedbirleri alıp, gerisini Mevla’mıza bırakmak dururken, biz her şeyi Allah’a havale ediyoruz.

***

        Hak’tan gelene boynumuz kıldan ince ancak tembellik, duyarsızlık almış başını gidiyor. Dereler ıslah edilmeli, dere kenarları yeniden imar dahilinde planlanmalı ki bir nebze tedbir almış olabilelim.

        Hasıl-ı kelam; afetlere dikkat edemiyoruz. Ders çıkarma alışkanlığımız asla olmamış. Bu yıl daha dikkat! Alışılmışın dışında mevsim normallerinin üzerinde ani sağnak, ceviz ve yumurta büyüklüğünde dolu yağışları ile felaketlerin eşiğinde durmaktayız.

        Mevlam; bütün afetlerden korusun…