Haydi, kimse tatil yerinde ve memleketinde kalmasın, doğruca ikametgâhına ulaşsın, bu Pazar demokrasi tarihimizin en önemli seçimi var.

Herkes gönlünde yatan aslana oy versin, Türkiye’yi çağdaş medeniyetin öncü ülkelerinden yapacağına inandığı liderini seçsin.

Türkiye’nin müzmin sorunu terörü alt edeceğine kanaat getirdiğine rey versin.

Bütün dünyaca saygın bir ülke vatandaşı olmakla gurur duymak hepimizin hakkıdır, o halde bunu sağlayacak liderleri keşfetmenin ve seçmenin tam zamanına üç günümüz var.

Nereden bakılırsa bakılsın başkanlık sisteminin de uygulanmaya başlanacağı bir seçimin arifesindeyiz. Hatta batı tarzı başkanlık sisteminin ilk başkanının da seçileceği bu seçimde iki turlu başkanlık seçimi yapılacağından 15 gün daha seçim heyecanı yükselerek devam edeceğe benziyor.

Bu Pazar TBMM üyesi 600 kişiyi ve başkanı aynı anda tek zarfta seçeceğiz. Ancak bu Pazar vekiller kesinleşirken başkan adaylarından birisi yüzde elliyi geçemezse en fazla oy alan ilk iki aday 15 gün sonra tekrar yarışacaklardır.

Cumhur ve millet ittifakları baraj sorununu kaldırdığında her görüşün TBMM’de temsili mümkün olacaktır.

HDP hiçbir ittifaka katılmamakla kilit parti durumundadır. Yani onun baraj sorunu var, yüzde onu aşarsa tamam,  aşamazsa en az yüzde ona yakın oylar başka partilerini TBMM’deki vekil sayısını etkileyecektir.

HDP’ nin esas etkisi ise başkanlık ikinci tura kaldığı takdirde yeni başkanı büyük oranda onların oylarının tayin edecek olmasıdır.

Şüphesiz ki 24 Haziran seçimleri Türkiye cumhuriyeti tarihinin en önemli seçimidir zira bu seçimle parlamenter sistemden cumhurbaşkanlığı yönetim sistemine geçilecektir.

Böylece koalisyonlar dönemi bitecek cumhurbaşkanıyla TBMM arasında güç oyunları başlayacaktır.

Ak Parti demokrasi tarihimizin en önemli vakıası olmaya bu seçimde de devam ediyor, bu parti halen tüm yoklamalara göre yüzde ellilik payın sahibidir. İttifaklarla da ortaya çıktı ki bu parti 17. iktidar yılında da başa güreşmekte alt edilmek için bütün diğer partileri bir araya toplayabilmektedir.

Ak Partiyi geriye itebilmek için kaynağı olan ve Milli görüş partisi olduğunu iddia eden Saadet Partisini bile kadim ideolojik karşıtlarıyla aynı noktada buluşturmuştur.

MHP’ye Ak Partiyle ittifak yaptı diye kızanlar aslında sevinmeli ve bu partiye teşekkür etmelidirler zira ittifaklar sonucu yüzde on barajı ortadan kalkarak her türlü fikrin temsilinin önü bir kez daha açılmıştır.

Kurulalı beri sağ partilere gerektiği her halükarda destek olan MHP’nin kadim bağlısı olan gençlerin Ak Partiye destek konusunda aşırı tepki vererek büyük oranda başka bir partiye kaymalarını anlamak biraz zordur.

Bunun birinci sebebi Ak Partinin milliyetçilik ve Türkçülük konusundaki eski söylemleridir. Oysa o söylemler tamamen İslami söylemler olup veda haccında yüce peygamberimizin ifade buyurdukları hakikatlerden muktebes evrensel gerçeklerdir. Bu durumda diyebiliriz ki geçmiş sağ liderlere destek olan ülkücülerin Ak Parti ve lideri R. T. Erdoğan’a karşı ve köstek olmalarının nedeni asıl bu partinin dine olan iltisaklı manzarasıdır.

Eğer cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalır ve Erdoğan ve İnce arasında bir tercih yapmak gerekirse asıl ülkücüler ve milli görüşçülerin kırılma noktası o zaman oluşacaktır.