Bu günlerde Konya’da sabah namazı vakitleri çok hareketlendi.

Kız çocukları annelerinin, erkek çocukları da babalarının elinden tutarak sabah namazına en yakın camiye gidiyorlar. Saat dört buçukta abdestini alan çocuklar anne ve babalarını da kaldırarak Konya’nın 31 ilçesinde en yakın camiye koşuyorlar.

Konya bin yıllık İslam medeniyeti tarihinde böyle sabah namazlarını asla görmemiştir. Zira sabah namazı en fazla terk ve ihmal edilen ve en az cemaati olan bir namazdır. Sebebi malum, uyku vakti olması ve bizim şahsi tembelliğimiz.

Sabah namazlarına istisnasız kalktığımız ve muhakkak cemaatle eda ettiğimiz 1970’li yıllardaki okuduğumuz Kur’an Kursları aklıma geldi. Dün binlerce cami imamının sabah namazına toplanan minik çocukların namazdan sonra yoklamasını almalarını görünce büyük haz duydum.

Dün sabah camilerimizin bu şen ve dolu halini müşahede etmek için Selçuklu Merkez camiine gittim, ezanla beraber annelerinin elinden tutan kız çocukları bir taraftan, babalarının elinden yapışan erkek çocukları da diğer taraftan camiyi doldurdular. Camide bu erken vakitte neredeyse 600 kişi vardı ve yüzde sekseni 15 yaşın altındaydı.

Zira eski Selçuklu Belediye başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya Büyükşehir belediye başkanı olduktan sonra Selçukluda geçen yıllar uyguladığı bir etkinliği bütün Konya’ya teşmil etmişti:

Güle Oynaya Camiye Gel

“Proje Cami İle Çocukları Buluşturacak

Konya Büyükşehir Belediyesinin 7-14 yaş aralığındaki çocuklara yönelik hayata geçirdiği “Güle Oynaya Camiye Gel” projesine kayıt yaptıran 61 bin çocuk sabah namazlarında camileri dolduruyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya’nın 31 ilçesinde 7-14 yaş aralığındaki çocuklarda cami alışkanlığını oluşturmak için “Güle Oynaya Camiye Gel” projesi başlattı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Hafız Halil Necati Coşan Camisinde sabah namazına gelen çocuklarla bir araya geldi.
Camiyi dolduran çocuklarla birlikte saf tutan Altay, “Bu yıl Konya sokakları ve camileri cıvıl cıvıl. Çocuklarımız velileriyle birlikte sabah namazında camileri dolduruyorlar. Güle Oynaya Camiye Gel projesi kapsamındaki tüm ilçeler dâhil 3 bin 190 camiye 61 bin çocuğumuz kayıt oldu” dedi.

Projeden hem çocuklar hem de anne babalar memnun. Proje için Konya Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür eden çocuklar, sabah namazında camide olmanın mutluluk ve güzelliğini yaşadıklarını belirtirken, 40 günün ardından bisikletlerine kavuşacakları için de ayrıca mutlu olduklarını ifade etti. Çocukların cami sevgisini kazanması, cemaatle namaz kılmanın önemini kavraması, birlik ve beraberlik şuurunun kazanmasının da amaçlandığı proje ile sadece çocuklar değil, çocuklarına eşlik eden anne babalar da sabah namazında çocuklarıyla birlikte saf tuttu. Anne babalar, çocuklarının camiye alışmaları ve manevi değerlerin kazandırılmasında önemli katkı sağlayan Konya Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.”

Böyle projelerin bütün Türkiye’ye teşmil edilerek yayılmasını can ü gönülden temenni ederken Sayın Başkan Uğur İbrahim Altay’ı kutluyor başarılar diliyorum.