Sosyal hayatımızda insanlarla iletişim kurarken, kalbe hitap edebilmenin çok çeşitli yolları vardır.

***

        Nezaket içerisinde saygılı, tatlı bir dil kullanmak iletişim kanallarını açarken, aynı zamanda huzur ve güven  rüzgârlarının esmesine vesile olur.

***

        Hitap ederken; büyüklerimize, hocalarımıza, dost ve arkadaşlarımıza, çevremizdeki insanlara, iyelik (aitlik) ekini ıskalamadan cömertçe kullanmak, olgunluğumuza işarettir.

***

        “Hoca” demek var, “hocam” demek var… Birisinde tepeden bakma, kabullenmeme manası varken; diğerinde benim hocam, bizim hocamız diyerek saygı, hürmet ifadesi ile minnet duyguları vardır.

***

        "Hoca" ile "hocam" arasındaki bir harflik "m" sesini kullanmamak cimriliğin basit bir örneğidir. "m" sesinde muhabbet, hürmet, sevgi, saygı... değerler manzumesi gizlenmiştir. İsteyen cimri, isteyen cömert davranır.

***

        Kelimelerin sonuna sadece bir harf eklemek cömertlik olup, aynı zamanda samimi iletişimin anahtarıdır. Başkan diye hitap ederken aynı anda sesi yükseltmek, karşımızdakini itibarsızlaştırmaktır. Başkanım demek, nezaket içerisinde hitap etmek; değer vermek, bizim hepimizin başkanısın hepimizin sorumluluğu size ait bizim her türlü derdimizle sıkıntımızla ilgilenmelisin demenin kibarca ifadesidir.

***

        Baba – babam, babacığım ; anne- annem, anneciğim;  müdür- müdürüm; muhtar- muhtarım; Mustafa-Mustafam… yüzlerce hitap kelimelerini kullanırken, harf ve harfler ekleyerek cömertlik sergilemek, bizim değerimizi, insanlığımızı, eğitim kalitemizi ortaya çıkarıverir.

***

        Sadece birkaç harf fazladan ilave ederek hürmet gösterilip, saygınlık kazanmak varken; cimrilik yaparak, nezaketten uzak kalmak, itibar kaybına sebep olur.

***

        İletişimsizliğin en büyük handikapı bence değerler manzumesinden bi haber davranarak kaba, saygısız, vefasızlık örneği sergilemektir.

        Hasıl-ı kelam; sadece birkaç harf ilave ile iletişimimizi sihirli hale getirirken, insanlığımızdan bir şey kaybetmediğimiz gibi insanlığın tekamül etmesinde değerli katkı sunmuş olmaz mıyız?

        Selam; hürmet, saygı, muhabbet… dilini kullanıp; huzura, kardeşliğe barışa vesile olanların üzerine olsun…