ÖNCE BİNDİRİM SONRA İNDİRİM

Mağazalarda indirim sezonları hiç bitmez. % 70+20, %50 ikinci üründe + %70 v.b indirim yazılarını vitrinlerde görüyoruz. Bir bakıyorsunuz ki fiyat çok ta makul değil…

 

***

Önce fiyat yükseltiliyor, sonra yükseltilen meblağ tekrar indirim olarak etiketlere yansıtılıyor. Sezonun son indirimleri böylelikle hiç bitmiyor. Ürünlerin bir kısmına indirim yansıtılırken, diğer ürünlerde indirim değil, bindirim olduğunu rahatlıkla fark edebiliyorsunuz.

 

***

İndirim kararı alan bir mağaza vitrin ilanlarına yüzde kaç oran belirlemişse tüm ürünlerine yansıtması gerekir. Göstermelik olarak seri sonu veya sezon harici ürünlerde belli bir oran indirim yapılıyor. Diğer ürünlere özellikle yeni sezon olarak ifade ettiğimiz ürünlerde fahiş bindirimler etiketlerde göze çarpıyor.

 

***

İndirim etiketleri 365 gün devam etmekte, tüketicilerin alış- veriş çılgınlıklarını arttırmakta, etiketlerdeki oranlar örneğin; 19,99 TL 59,99 TL gibi 0,01 oran oynanarak 60 TL den çok daha ucuza alış veriş yapılabileceği beyinlere kodlanmaktadır. Para üstü olarak size kimse 1 kuruşu iade etmemektedir.

 

***

Hukuki olarak indirim etiketini asan mağazalar, indirim oranını tüm ürünlere yansıtması gerekir. Siz bir ürün seçtiğiniz zaman indirim dışı ifade ediliyorsa hukuki değildir. Tüketici Hakem Heyetleri ve diğer yasal kurumlara başvurabilirsiniz.

 

***

Bilinçli tüketiciler, ihtiyaçları kadar alış-veriş yaparlar. İndirim varmış, şunu da almalıyım, şu da bulunsun ne kadar da ucuzmuş, 3-5 adet alarak çılgınlığımız diri kaldıkça bizlerin iştahını gören mağazalar yıl boyu indirim levhalarını vitrinlerinden hiç kaldırmıyorlar. İndirim yapıyorlarmış gibi davranarak; önce katmerli bindirerek sonra minik indirimlerle mağazalara devamlı müşteri bulmanın yolunu kullanıyorlar.

 

***

Bilinçli tüketici olmak, gereksiz harcamalardan bizi uzak tutarak, her indirime balıklama atlamamayız. Bilinçli tüketici piyasa araştırması yapmak mecburiyetindedir. Emsallerine göre en ucuzu nerede, kaliteli mi, garanti kapsamında mı? Benzeri sorulara makul cevap bulduktan sonra,

ihtiyacımız olan ürünleri, indirim etiketlerine takılmadan bütçemize göre alabilmeliyiz.

 

***

Hasıl-ı kelam; alış-verişin kitabı “Önce bindirim, sonra indirim” bunu dikkate almak, yıl boyu indirim safsatasının sadece kandırmaca olduğunun farkına varabilmek temennisi ile.