İnsanoğlu hep bir yerlere yetişme telaşındadır ya bazen, bu yolda adımlar hızlanır nefesler daralır sonra hedefe varınca bir rehavet oluşur, nefesi düzelir ya işte tam da öyle bir ay içindeyiz toplum olarak..

***

Farkında mısınız bilmem ama bir rehavet var sıcakların da etkisinden midir nedir bu rehavet giderek artıyor sanki. Seçim bitti yepyeni bir hükümet sistemi var artık. Ankara yeni oluşum mücadelesinde hararetle çalışırken şehirlerde acaba nasıl olacak ne olacak beklentisi sanki biraz rahatlamanın da etkisi ile özellikle kamuda işleri bayağı yavaşlatıyor gibi görünüyor..

***

Normaldir demeyin olmamalı çünkü.. Çağın en büyük hastalığı o rehavettir. Neticede yeni düzen ile yeniliklere geçiş elbette biraz zaman alacaktır bunu doğal karşılamak mecburiyetindeyiz.. Ancak basit işlerde bile bir durağanlık olursa zaten sıkıntılı olan ekonomi bunu eksi yönde hisseder ki en büyük tehlike de buradadır.

***

Seçime kadar olağanüstü hızla yapılan altgeçitler mesela çok güzel oldu ama yan bağlantı yollarının hala bitirilememesi vatandaşı inanılmaz sıkıntılara düşürüyor. Mahallem olduğu için sürekli gözlemliyorum Sivaslı Ali Kemal Caddesinden Beyşehir çevreyolu ya da Şefikcan Caddesi güzergahını kullanmak isteyenler ara sokaklarda kayboluyor. Çile çekenler de haklı olarak isyan ediyorlar ve hızlıca yapılan altgeçitler gibi bağlantı yollarının da yavaş ilerlemesine tepkilerini dile getiriyorlar.

Onun için rehavete dikkat diyelim şimdilik !..

***

TARIM VE HAYVANCILIK

POLİTİKASI DEĞİŞMELİ

Halk arasında tarım ve hayvancılık politikasının değişmesi beklentisi her geçen gün büyüyor. Geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan vatandaş artık ette ve özellikle tarımda ithalata son verilmesini, gereken tedbirlerin hızlı bir şekilde alınmasını bekliyor.

***

Zaman zaman görüyoruz tarlada 50 kuruşa alınan ürün, markette 5-6 liraya satılıyorsa burada üreticinin suçu ne ki sorunu ithalata sarılarak çözüyorsunuz?..

***

Anlamak mümkün değil.

O aracı simsarların kim olduğu belli o işleri kimlerin yaptığı ayan beyan ortada. Basacaksın bunlara cezayı bak bir daha yapabilirler mi ama piyasa şartları denilip geçiliyor olan üretici ve tüketiciye oluyor ekonomi olumsuz etkileniyor. Sorun ortada çıkaranlar ortada.

***

Öyleyse ithalata sarılıp üreticiye sinirden ürünü çöpe attırmak veya fidanı kestirmek niye?..

Özellikle de hayvancılıkta her geçen ay yükselen girdiler karşısında zararına kesim yapmak zorunda kaldıklarını dile getiren besiciler sorunlarına dikkat çekerek, çözüm bulunmasını ve haklı olarak da ithalatın bitirilmesini bekliyorlar.

Burada sorun gerçekten çok büyük. Sağlam bir mücadele ile başta hükümet politikalarının değişmesi ve desteklerin artırılması en büyük beklentiler arasında..