ESKİDEN ACILAR PAYLAŞILIRDI AMA SOSYAL MEDYADA DEĞİL!

Dün güne iki cinayet olayı ile başladık..

Malum uzun bir aradan sonra yeniden mesaiye başladık. Heyecanla işimizi yapmaya çalışıyoruz. Uzun yıllar polis adliye muhabirliği de yaptığımız için adli olaylara bakışımız biraz daha dikkatlidir doğrusu.

Bu sebepten midir bilmem kendimce istihbarata çok önem veririm. Kimsenin duymadığını ilk duymaya önem gösterirdim eskiden… Hastanede, adliyede hatta karakollarda çok sıkı dostluklar kurar cep telefonunun dahi olmadığı o yıllarda  bilgi akışını sağlardık binbir güçlükle.. Ama şimdi herkes gazeteci maşallah olay yerlerinden fotoğraf çeker hatta canlı yayın yapar oldu sosyal medyalarından.

İşte dün de böyle bir gün yaşadık. Hemen her olayda olduğu gibi sosyal medyada cinayet olayı bile adeta gazeteci edasıyla yayınlanır, bilgiler verilir oldu ya inanılır gibi değil.

Polis muhabirliği yaptığımız yıllarda şahit olduğumuz o acı olayları yıllarca yaşaya yaşaya içimiz bir tuhaf olurdu ama gelin görün ki şimdi tarifi imkansız acılar çeken, cinayet anında o olayı yaşayanların ruh hallerini bile sosyal medyalarında kullanabilenler, canlı yayınlar yapıp video çekenler var..

Nereye gidiyoruz demeden geçemiyorum doğrusu..

İlk olay Meram Tırılırmak Mahallesinde yaşandı. Sabahın beşinde gerçekleşen olayda tartıştığı eşini çocukları uyurken evin salonunda adeta kurşun yağdırarak vuran baba sonrasında evinin bahçesine çıkarak aynı silahı başına dayayıp intihar etti. Feci olaya şahit olan evdeki baldız hemen sağlık ekiplerine ve polise haber verirken eve gelen polisler öncelikle uyuyan 3 çocuğu evden uzaklaştırdılar.

Ağır yaralanan kadın hastanede tedavi altına alınırken; kendisini de başından vuran ve olay yerinde hayatını kaybeden babanın cansız bedeni morga kaldırıldı.

Galericiler sitesi yanındaki caddede meydana gelen bir başka olayda ise boynundan tabancayla vurularak seyir halindeki araçtan yola atılan bir kadın hayatını kaybetti.

 Her iki olayda da çevredeki vatandaşlar hemen telefonlarına sarılıp çekim yaparak adeta gazeteci edasıyla yayınlar yaptılar..

 Düşünebiliyor musunuz? Yolun ortasında vurulup arabadan atılan can çekişen bir kadın ve elinde cep telefonu çekim yapan bir cadde dolusu insan.

Toplum kendisinden başkasını hiç düşünmez oldu.

O kadını o halde sosyal medyada paylaşınca süper gazeteci mi oldun be arkadaşım ya da madalya falan mı aldın nedir yani?..

Nereye gidiyoruz bilmiyorum.

Acılar eskiden paylaşılırdı hiç tanımasak da elden geldiğince yardımcı olunurdu.

Şimdi acılar sosyal medyada paylaşılıyor ama keyif alarak galiba ne dersiniz?!...