TRAFİK ZATEN ÇİLE DE AH O MAGANDALAR !..

Yorgunsunuz, evinize gitmek için arabanıza bindiniz, kavşağa geldiniz trafik sıkışık.

Mesela üç şerit yolda olması gerektiği gibi sola dönüş olan kavşağı boş olmasına rağmen tercih etmeyip, kendi şeridinizde lambanın yanmasını bekliyorsunuz.

O da ne siz belki iki ışık beklerken soldan dönecekleri de engelleyip arkasından onlarca aracın korna çalmasına bile kayıtsız kalan birisi pat önünüze direksiyonu kırıp sizden önce geçip gidiyor.

Off gel de deli olma dediniz, belki başka bir şey daha!…

Sanırım anlaşıldı, en beyefendi insan bile ağzından illa ki kötü söz çıkartır yani böyle bir durum yaşayınca değil mi?

***

Özellikle akşam saatlerinde bazı kavşaklarda yaşanan sıkışıklık ister istemez çile haline dönüşürken sırasına riayet etmeyip sağdan soldan önünüze geçmeye çalışan ve bunu başarıp hiç de umursamadan yoluna devam eden magandalar çıkıyor ya bazen, işte onlar insanı çileden çıkarıyor doğrusu..

Hemen her kavşakta yaşanıyor bu durum, üstelik bir bakıyorsunuz hiç de o çirkin olayı yapmayacak gibi görünen kişilerden bile direksiyonu önünüze kıran oluyor, hayretler içerisinde kalıyorsunuz. Uyarsanız ne yapayım herkes aynı diyor ya bir de anlamak mümkün değil.

Hele öyle magandası var ki uyarını bile kavga mevzusu yapabiliyor, tartışma kavgaya dönüşse karakolluk olmak işten değil..

***

Mesela Büyükşehir Belediye kavşağında yolu plastik dubalarla bölüp o çirkin görüntünün önüne geçildiği gibi diğer kavşaklarda da bu uygulama yapılsa sorun kökünden çözülür. Elbette öyle magandalar var ki o plastiklerin bile üzerinden geçip yapacağını yine yapıyor ama dediğim gibi sorun çoğunluk olarak sırasına riayet edecek insanlara çözülmüş olur kanaatindeyim.

Hatta bazen görüyoruz kaldırım üzerinden seyir edip önünüze fütursuzca inenler dahi olabiliyor. Sanki kaldırım yayalar için değil de o dangalaklar için yapılmış, rahatça sıkışık trafikten kurtulsun da başkası ne yaparsa yapsın umurunda değil…

***

Biraz medeni olmak lazım ama az önce de vurguladığım gibi hiç ummadığınız insanlar bile aynı çirkin hareketi ‘E ne yapayım herkes yapıyor’ savunmasına sığınarak uygulamaya dökebiliyorsa bu sorun daha çok devam eder ve yapılması gereken de net bir şekilde plastik dubalarla şerit ayrımı uygulamasını hayata geçirmektir.

Bu konuyu da ancak belediye yetkilileri çözebilir…