BELEDİYE SEÇİMLERİNE NE KALDI?

Başkan ve parlamento şayet erken seçim kararı almazsa ki bence bu mümkün.. 2019 Yerel İdareler seçimlerine, yaklaşık yedi aylık gibi kısa bir süre kaldı. Dolayısıyla 24 Haziran sandık sonuçlarının değerlendirmeleri ışığında, önümüzdeki günlerde partilerimizin ciddi ve süratli bir şekilde bu konuya yoğunlaşacakları biliyorum.

 

Ancak yaklaşık son 15 yılda olduğu gibi yine oyunun kurallarını ve tarihini mevcut Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan belirleyecek. Önümüzdeki ay içerisinde yapılacak olan Ak Parti Büyük Kongresi sonrası, parti tepe yönetiminin şekillenmesinin ardından il ve ilçe bazında da değişikliklerin olup olmayacağı kamuoyunun merak konusu. Bu sadece merak değil; o yapılanmaya göre belediye seçimlerinin omurgası hakkında da belirleyici olacağı kesin.

 

Gelelim memleketim Karapınar ilçemizdeki, mecliste grubu bulanan parti teşkilatlarının bugün itibariyle toplum nazarındaki görünümlerine.. (Bence)

 

İktidar partisinin gerek teşkilat başkanının seçmen ve toplum nazarındaki görünümü, gerekse belediye başkanının çevre ve komşu ilçelere göre Karapınar’a yaptığı hizmet ve yatırımların mukayesesinin zamanıdır. Büyükşehir Belediyesinin yasal kriterler gereği 31 ilçeye yaptıklarından payımıza düşenler hariç, Büyükşehir Belediyesi yatırımları ilçe başkanının hanesine değil; büyükşehir başkanı seçimleri hanesine artı veya eksi yazılacağını belirtmekte yarar var.

 

Fazla ayrıntıya girmeden belirtmek gerekirse geçtiğimiz bu son dönemde “Bir Düğün salonu ve bir soğuk hava deposu” yatırımlarını mevcut başkanın kayda değer icraatları arasına yazmak mümkün.

Diğer rutin ve yasal olarak yapılması gereken faaliyetlerin artı hanesine yazılması için çevre ilçelerde yapılanlarla mukayese etmek ve varsa afaki bir artısı ona göre değerlendirmek gerekir.

Büyükşehir belediyesi yatırım ve hizmetlerine kısaca değinmek gerekirse, yapılanların hemen hepsinin zaten hakkımız olan ve coğrafi konum ile nüfus kriterlerine göre her ilçeye yapılanlardan farklı özel bir hizmet aldığımızı iddia edemeyiz.

 

Velhasıl iktidar partisinin geçtiğimiz 4,5 yıllık belediyecilik karne notu bana göre 10 üzerinden 5 diyebilirim. Mesleğim gereği şu son birkaç ayda “Basın Enformasyon Müdürlüğünün ilçe belediyeleri ile organize kültür gezileri” kapsamında görme şansı bulduğum pek çok ilçeye yapılan hizmet ve yatırımları ile ilçemize yapılanlar, mukayese edilemeyecek kadar fazla olduğuna şahit oldum.

Pek çok ilçe bu son dönemde adeta yeni bir ilçe yapmış kadar devasa yatırım projelerini hayata geçirmiş ve geçirmekteler. Büyükşehir ve Bakanlıklar ile Mevka kaynaklı proje yatırımlarının sayısı bakımından Karapınar’ımızın Konya ilçeleri arasında (nüfusuna göre) son sıralara geldiğini zannediyorum.

 

Uzun lafın kısası mevcut yerel iktidarımız ve parti teşkilatımızın ortak vebali olan bu durum yeni dönem için referans olacaksa ki olmalı…  Ne teşkilat başkanının nede belediye başkanının yeni dönemde tarihin sayfalarına gömülmesi muhtemel.  Ancak tam tersi bir durumun gerçekleşmesi de muhtemel. Geçtiğimiz dönemde yaşadıklarımız, Ak Partinin bu konuda (gerek il ve gerekse merkez bazında) objektif kriterlerden ziyade farklı kriterlere göre karar aldıklarını biliyoruz.

 

24 Haziran 2018 resmi seçim sonuçlarına bakacak olursanız, bu yazdıklarımın doğruluğunun sandıklara yansımasını net olarak görebilirsiniz. Kuruluşundan bu yana süregelen “Reisin Ankara’da estirdiği rüzgar sayesinde, taşrada uçurtmalarını havalandıranlar” gerçeğinin yeni seçim sistemi ile artık seçmenin hangi sandıkta kime ve neden oy vereceği bilincinin artmasını da hesaba katacak olursak..

 

“Eşşeği koysak kazanır.!” Döneminin geride kaldığı günlerin geldiğini düşünüyorum.

 

YA MUHALEFET PARTİLERİNİN DURUMU

 

CHP ve İP bugünler itibariyle 24 Haziran seçim sonuçlarının sindirim sorunları ile adeta yoğun bakım servisine aday hasta konumunda olduğundan hareketle şimdilik ilçe bazlı yorum yapmamın da bir anlamı olmayacağını düşünüyorum.

 

Cumhur ittifakının ortağı MHP’nin ilçe teşkilatı ne bugün, nede dünlerde, bence hiçbir zaman ilçe seçmeninin çoğunluğunun sesi olmayı başaramadı.  Tabanın sesinin bir türlü temsil edilemediği yönetimler yüzünden olsa gerek mesela şuan itibariyle tam 5 adet isimin aday adaylığı gizli ya da aşikar konuşulmakta.  Bu isimlerin kimisi bu söylentilere karşı samimiyetle “Evet düşünüyorum” derken, bazı isimlerin ise oldukça siyasi davrandığı ve sürekli yan paslarla, zaman kazanmaya yönelik söylemlerde bulunduklarına şahit oluyoruz.

 

1-Halil Aker

2-Hikmet Saydam

3-Faruk Sonkaya

4-Ali Rıza Zengin

5-Kerem Öztürk

 

Yukarıdaki isimlerin MHP tabanında isminin geçtiğini ancak, Belediye’yi kazanmak adına özellikle AKP tabanından da destek görecek ismin ise bu isimlerin dışında aranması gerektiği de vurgulanmakta.

 

Son seçimlerde Millet İttifakı adı altında adeta kardeş parti olan CHP ile İP’in yerel seçimlerde de ortak aday çıkartacağı beklentisi hakim.

 

“Kanaatim o ki; 30 Mart 2019 seçimlerinin de ilçemiz adına çok fazla bir şey anlam ifade etmeyeceğini ve eski tas eski hamam, hesabı ahbap çavuş ilişkileri eksenin de halktan ve seçmenden uzak bir takım güç odaklarının belirleyici olacağı adaylar ve listelerinin yarışında kazanan kim olursa olsun, memleketimiz kaybetmeye devam edecek gibi görünüyor..” diye düşünlerin sayısı o kadar fazla ki..!