Geçtiğimiz hafta içi futbol kulüplerimizin borç bilançoları ile ilgili çıkan haberler "Türk futbolunda denizin bittiği karanın göründüğünün" resmiydi! Aslına bakarsanız bugünler bağıra bağıra geldik
Türk futbolunda gelişim 90’lı yılların ortası ile başladı. 2000 yılında Galatasaray'ın UEFA VE Süper Kupa'yı alması, 2002'de gelen Dünya Kupasındaki 3.’lüğümüz futbolumuzda zirveye çıkış noktamız oldu.
İşte ne olduysa bundan sonra oldu. Bu başarılar futbolumuza yeni kapılar açtı. Bu açılan kapıların en önemlisi ise ligimizin maddi değerinin artması oldu. Oldu olmasına da bu maddi değeri yönetecek kulüp başkanlarını maalesef bulamadık!
Türkiye'de futbolu bugüne kadar futbolun içinden gelenler asla yönetmedi. Futbolculuk geçmişi olan başkan var mı dersek akla sadece 2 isim geliyor. Konyaspor eski başkanı Ahmet Şan ve Gençlerbirliği'nin rahmetli başkanı İlhan Cavcav!
Almanya'da bu rakam yarı yarıya futbolcu başkan ya da spor yöneticisi mezunu başkanlar!
Türkiye'de futboldan, futbolun içinden bu kadar uzak iş adamlarının ya da Belediye görevlilerinin yönettiği kulüpler de ancak buraya kadar dayanabildi! 
Evet maddi değerin artması ile sözde futbol kulüplerinin futboldan bihaber başkanlarının sırf taraftarı memnun etme adına yok çilekti, armuttu, kirazdı diye yapmış olduğu transferler kulüpleri bugün borç batağına soktu. Ve tabii birde 
sürekli yabancı sayısı artsın diyen ve sonunda emeline ulaşıp ülkemizi yabancı çöplüğüne çeviren malum şahsında katkılarıyla kulüplerimiz artık bitme noktasına geldi. Bugün  kulüplerimizin UEFA'daki dosyalarının yüzde 85'i yabancı futbolcu ve teknik adamların sözleşmelerinden oluşuyor...
KONYASPOR DA 
BORÇ TEHLiKESi İÇİNDE 
Bu tehlike yakın zamanda Konyaspor'u da bekliyor. Bakınız kulüp yönetimi Ocak ayında kulübün borcunun 6 milyon olduğunu açıkladı. Şubat ayında ise ara transferde takım ligden düşmesin diye yapılan transferler ile borcun 15 milyona  çıktığı açıklandı. Son olarak Haziran ayında yeni seçilen yönetim, kulübün borcunun 25 Milyon olduğunu açıkladı. 6 ayda artan borç tam 19 milyon TL! Görünen o ki bu şekilde yönetilmeye devem edilirse ilerisi Konyaspor adına daha da karanlık olacak! Peki bu durumdan nasıl çıkarız? 
TEK ÇARE ALTYAPI
Bu karanlık tabloyu ancak altyapı ve kendi evlatlarımız ile çözebiliriz. Bugün tüm Türkiye'nin konuştuğu bir Altınordu gerçeği var. Geçmişte bir dönem Gençlerbirliği pilot takımları OFTAŞ-ASAŞ ile yaptı.
Peki Altınordu'nun yaptığını Konyaspor yapamaz mı? Yapar hemde fazlasıyla yapar ama bu şekilde göstermelik Futbol Okulu ve genel anlamda hiç kullanılmayan pilot takım Anadolu Selçukspor ile değil! 
Bugün İzmir'de Altay-Karşıyaka-Göztepe gibi 3 büyük camia olmasına rağmen Altınordu rol model olmayı başardı. 
Nasıl başardı bunu? Her sezon öncesi göstermelik işte altyapımızdan gençler yetişiyor, gelecek bu gençlerin yalanı ile başlayıp sonra lige yerli yabancı transferler ile girerek değil elbette! Bu çocuklara güvenerek, oynatarak bunu gerçekleştirdi.Ve tabii olmazsa olmaz EĞİTİM!
Konya'da, Konyaspor'un rakibi var mı? Yok! Yani 2 milyon 161 bin nufüsu olan koskoca Konya şehrinin 300 bin erkek çocuk nufüsu Konyaspor'un hizmetinde! Konya'daki erkek çocuğu nufüsu bugün Dünya Kupasına giden İzlanda'nın toplam ülke nufüsu kadar. Peki bu genç nufusu Konyaspor ne kadar kullandı? Recep Aydın, Ali Dere, Ömer Ali,Selim Ay birazd a İshak Çakmak! Son 5 yılda yenİ çıkan başka isim var mı? Yok!
Evet yeni yönetimle birlikte Konyaspor Futbol Gelişim Akademisi'nde de değişiklikler oldu. Bu değişim inşallah sadece isimlerin değişmesi ile olmaz. Artık Konyaspor Akedemsi'de Konya gençlerine yeteri kadar yönelir, eğitim konusunda 
Avrupa standartlarını yakalar ve her yıl Konyaspor'a yeni yıldız adayları sunar. Cünkü bu potansiyel bu şehrin çocuklarında var. Yeter ki bu çocuklara sahip çıkılsın emek verilsin. Muhteşem bir futbol şehri olan Konyamızın geleceği
ve kurtuluşu kendi öz evlatlarımızda! 
Toparlamak gerekirse eğer Konyaspor Altyapı hamlesi yapmaz, geleceğe yatırım yapmaz, nasılsa yayın gelirinden para geliyor diye sürekli transfer yapmaya devam ederse çok değil 3 yıl içinde kulüp borç batağında ve alt liglerde olur.
BİZDEN UYARMASI!

'Mehmet Erasla' Diğer Yazıları