24 Haziran seçimlerinin ardından başlayan yeni başkanlık sistemi çalışmalarında sona gelindi. Bakanlar, Yardımcıları ve Komisyon Başkanları derken, çalışmalar da başladı.
Bütün bakanlar, hızlı bir giriş yaparak, mevcut yapılanların yanı sıra alanında neler yapılabileceğini planlamaya başladı. Planlamanın bitimi ile de hizmet ataklarının başlaması bekleniyor.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın elinde bulunan iş fazla olsa gerek birkaç kez medya da yer aldı ve açıklamalarda bulundu. Adalet, İçişleri ve Hazine Bakanları da tecrübelerinin verdiği çalışmaları ile gündemde kalıyor ve yaptıklarını, yapacaklarını konuşur oldu.
Diğer bakanların alışma süreçleri ve kavrama dönemlerinin bitimi ile inanıyorum ki, güzel işlere imza atacaklardır. Önümüzdeki zamanlarda kimlerin neler yapabileceğini hep birlikte göreceğiz...
Aslında ülkemize hizmet vermek için bakan veya milletvekili olmaya gerek yok. Bakan ve Milletvekillerinin gerekenleri yapacağına inancımızı tazeledikten sonra her bir bireyin bu ülkeye hizmet etmesi gerektiğine inanıyorum.
Bir birey olarak yerel ve merkezi hükümet için bir şeyler üretip, ürettiğini sunan ve ülkesi için hayata geçmesi konusunda emek sarf etmekte bir hizmettir. Örneğin; başarılı olacağına inandığınız bir sosyal sorumluluk projeniz varsa bunu ilgili bakanlık ile paylaşabilirsiniz.
Bakanların, projenizi inceleyip kanunlar çerçevesinde olup olamayacağını olumlu olursa, TBMM'sinde ilgili komisyona gönderilmesini komisyonun gerekli incelemeleri yapması ve kanun teklifi haline getirip bir teklif olarak meclise sunması hazırladığınız projenin hayata geçmesini sağlar.
Siz, projeniz ile ülkenize hizmet etmiş olursunuz. Bakanlar da vesile olmuş olur. Bu sinerji ülkeye hizmetin aşkla yapılmasında da önemli bir rol oynar. Birey olarak bunları yapabilirken, üniversitelerin neler yapabileceğini hayal bile edemiyorum.
Bütün imkanlar ellerinde, araştırma ve geliştirme. Sosyal sorumlulukta üretilecek olanları bireyler ve STK'lar yaparken üniversitelerin üretim odaklı projeler üretmesi gerekir. Ürettiklerinin ülkemizin gelişmesinde katkı sunmasının yanında ekonomik olarak getirileri de olur.
STK'lar ve bireyler sosyal sorumlulukta, üniversiteler ülkemizin ekonomik olarak gelişmesinde, toplum refah seviyesinin artırılmasında, yaşanabilir bir ülke, mutlu birey, mutlu aile yaşamına katkı sunması gıpta ile bakıp kıskanan ülkelerin sayısını artıracaktır...
Adalet Bakanı: Abdulhamit Gül, İçişleri Bakanı: Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı: Hulusi Akar, Milli Eğitim Bakanı: Ziya Selçuk, Sağlık Bakanı: Fahrettin Koca, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı: Fatih Dönmez, Çevre ve Şehircilik Bakanı: Murat Kurum, Kültür ve Turizm Bakanı: Mehmet Ersoy, Gençlik ve Spor Bakanı: Mehmet Kasapoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı: Berat Albayrak, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı: Mehmet Cahit Turan, Dışişleri Bakanı: Mevlüt Çavuşoğlu, Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı: Zehra Zümrüt Selçuk,
Tarım ve Orman Bakanı: Bekir Pakdemirli, Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Mustafa Varank ve Ticaret Bakanı: Ruhsar Pekcan bakanlarımızın projeler konusunda, proje teklif çağrısına çıkmasını istiyorum....
STK ve bireylerin sosyal sorumluluk, üniversitelerin üretim odaklı projeleri getireceğine de inanıyorum...