Soğuk savaş, sıcak savaş derken, ukala Dolar milyarderi Trump, deli saçması anlık sarhoşluk halleri ile dünyaya top yekun ekonomik savaş ilan ederek, gümrük vergilerini bir twetle yükseltiyor.


        Şizofren Trump; kendince çökmekte olan Amerikan ekonomisini, ekonomik savaşla düzeltebileceğini zannediyor. Ticaret ruhu galebe çalıyor. Ekonomik savaşla kendi kamuoyuna şirin gözükme derdinde…


        Hatırlarsınız Katar’a, Arap Dünyası’nı hasım hale getirerek büyük yaptırımlar uygulayan ABD ve avareleri, büyük silah anlaşması yaparak ekonomik savaştan kazançlı çıkmanın verdiği gazla sonra Çin, Rusya, İran…şimdi ile bizim üzerimize ekonomik savaş ilan etti.

        Katar’a zor zamanlarında destek olan ülkemiz; aynı durumla karşı karşıya getirildi. Papaz Brunson bahane, ekonomik savaş şahane!


        Rusya’ya, İran’a yaptırımlar uygulayan ABD Çin’e gümrük vergisi oyunları ile ekonomik savaş halinde…
Kırılgan bir yapıya sahip olan paramız, 15 Temmuz darbe ve işgal süreci ile ayrıca Cerablus, Afrin, Kandil… harekatları ile askeri harcamalar, tabii olarak artmış; ekonomik dengeleri sarmıştı. Yüksek faiz, dövizin artışını tetiklerken, enflasyonu da azdırmıştı.

 

        Hal böyle iken ABD’nin ekonomik savaşı körüklemesi ile döviz fiyatları bir haftada yüzde ellilere varan oranlarda yükselmesi geminin su aldığına işaret ve acil tedbirler alınmasını zorunluluk hale getirmiştir.


        İlgili bakanın milletimizin kaygılarını giderici, önlem paketini açıklaması zaruridir. Dış politika ve yeni dengelerle ekonomik formüller desteklenmelidir.


        Amerikan’ın asla dostumuz ve müttefikimiz olamayacağı, bizi kendi emperyalist düzenini korumak için kullandığının farkına varıp, kendi celladına aşık rollerinden ne zaman vazgeçeceğiz? “Dostum Trump” laflarını bırakıp, temkinli ve tedbirli el sıkışmanın vakti çoktan gelmiş ve geçiyor…


        Batı hiçbir zaman bizim dertlerimize ilaç olmadı, olamazda! Çünkü değerlerimiz taban tabana zıt. Her savaşın kendine göre kuralları vardır. Savunma ve saldırı pozisyonu alırsınız. Şu aşamada ABD ile sürdürülen zoraki nikah sonlandırılmalı, kendimize yeni hakiki dostlar edinmeliyiz.


        Müslüman Türk’ün dostu kimdir? Tarihi tecrübelerden yola çıkarak hakiki dostlar edinmeliyiz.


        Hasıl-ı kelam; ekonomik savaş belki de sıcak savaşın yerini alacak, adamlar bir tane mermi atmadan para gücü ile işi toptan hallediyorlar. O halde her alanda ekonomik kalkınma hamlesi başlatılmalı. Gelişmekte olan değil her alanda gelişmiş parası pul olmayan bir ekonomi modeli üzerinde çalışılmalı.


        Ne dersiniz, vatan için tasalanan, geleceğimiz için kaygılanan, yüreği milletimizin sulh ve selameti için çarpan gönül dostlarım?