Taraftarın hasretle, özlemle beklediği maçlar nihayet başladı.
Doğrusu heyecanla stada koşan hemen herkes tribünlerin daha dolu olacağını tahmin ediyordu ama beklenenden az seyirci şaşırtıcı oldu..
Atiker Konyaspor seyircisi karşısına çıktığı ligin ilk maçında fırtınalı bir görüntü sergiledi.
Büyükşehir Belediye Erzurumspor maçı ile lige merhaba diyen Atiker Konyaspor yeni transferi Uğur Demirok’un güzel kafa golü ve ardından Yatabare’nin sert şutu ile 2-0 öne geçmeyi başarırken, duran toplardan yenilen iki gol sonrası adeta bocalama devresine girmesi şaşırtıcı olsa da maçtan yine Yatabare’nin attığı güzel gol ile 3 puan çıkarmayı başardı.
Elbette Teknik Direktör Rıza Çalımbay bu görünen sıkıntılara el atacaktır. Zaten maç sonu da yaptığı açıklamada özellikle ‘’Çalışmamız gereken bir sürü şey var’’ cümlesi dikkat çekiciydi.
İlk maçtan hemen olumsuzlukları ön plana çıkarmak gibi bir derdimiz yok elbette.
Ancak, özellikle ilk 45 dakikada üstelik 2-0 öne geçtiğiniz ve rakibinizin adeta gardını düşürdüğünüz bir maçta ölü toptan iki gol yemek düşündürücü oldu.
Rakibi küçümsemek olmaz, ancak maçta ligde işi zor yorumları yapılan bir takımdan kademe hataları ile iki gol yiyip oyuna ortak etmek, hiç hoş olmasa da neyse ki yeni transfer Uğur ve golcülüğü ile öne çıkıp yakaladığı fırsatları değerlendiren Yatabare attığı iki gol ile galibiyeti getirdi de olumsuzlukları ortadan kaldırdı.
Uğur’un ilk maçında gol ile buluşması çok güzel oldu…
Hafta içi çok çalışıldığı açıklanan ölü toplar konusu galiba bu hafta daha çok çalışmayı gerektirecek gibi.
Yine de lige galibiyetle başlamak harika.
Üstelik, yeni transferler Hurtado, Diagne, Jevtovic ve Opanasenko da bu takıma dahil olunca nasıl bir takım olacak merakla bekleniyor. Orta sahaya takviye transfer konusu da bu hafta netleşecek..
***
BİRİ SKUBİÇ’İ UYARSAYDI KEŞKE !
Volkan Fındıklı konusunda ise seyircinin ıslıklı protestosu hiç hoş olmadı doğrusu. Volkan hata yapsa da bunu haketmedi sanırım..
Penaltı atışında topu kaleciye teslim eden Skubiç’e galiba kimse rakip kaleci Hakan’ın Erzurumspor’u play-off’ta penaltı kurtarışlarıyla süper lige çıkardığını söylememiş olsa gerek ki hiç olmayacak yumuşak bir vuruş yaptı.
Penaltı kurtarmasıyla ünlü bir kaleciyi böyle bir vuruşla avlamaya çalışmak biraz komik oldu doğrusu. Sezonun kazanılan ilk penaltı atışı için topu aldığında birileri keşke uyarsaydı Skubiç’i demeden geçemedik yani maçta ama olan oldu..
***
VAR mısın YOK musun?
Hakem Suat Arslanboğa, video yardımcı hakem uygulamasına birkaç kez başvurdu maç boyunca. Özellikle penaltıda önce beyaz noktayı gösteren sonra VAR’dan da teyit isteyen hakem, Jahovic ile ikili mücadele esnasında rakibinin elle oynadığı pozisyonda ise muhtemelen penaltı diyen VAR hakemleri ile anlaşamayıp gidip bir de pozisyonu kendisinin izlemesi enteresan görüntülere yol açtı.
Tabi tahmin bizimkisi ama gidip bir de kendisinin teyit için pozisyonu seyretmesi VAR hakemlerini devre dışı bırakmak değil de nedir?.
Deniliyor ki VAR hakemleri nihai karar veremez. O zaman VAR mısın YOK musun? Niye varsın?
Erzurumsporlu Tolga Ünlü’nün Jahoviç’ten önce davranıp ayağıyla vurup aşırttığı top eline temas etti kesinlikle penaltı olması gereken pozisyonda hakemin devam kararı VAR’ı da yok etti gitti…
Bu VAR sistemi görünen o ki daha önce de yazılarımızda vurguladığımız gibi endişelerimi haklı çıkaracak gibi. Maçı soğutuyor, duraklamalar ile heyecan atmosferi yüksek maçlarda daha çok sıkıntı olacak gibi görünüyor..