CEMİYET VE KONSEY SORUNA EL ATMALI!

Gazetecinin görevi kamu yararına ter döküp faydalı olacak konuları gündeme getirmek, varsa olası sorunlara çözüm üretilmesini sağlamaktır.

Bu gerçek tüm mesaimizin temel unsurudur.

Haber yazar, hatta köşe yazılarıyla daha net ifadelerle sorunları gündeme getiririz.

Lakin son zamanlarda bakıyorum da ne yazarsan yaz, neyi eleştirirsen eleştir, hangi yanlışa değinirsen değin, ne gören var gördüğü halde ne bir geri dönüş var özellikle görevi gereği halka hizmet veren yerlerden.

***

Şimdi tek tek kurum ismi zikretmek istemiyorum ama genelde dedim ya artık basına karşı gerek kamuda gerekse belediyeler başta olmak üzere birçok yerde tabiri caizse galesiz bir bakış olduğu gerçek.

Bunu aşacak olan sektör temsilcilerimize büyük iş düşüyor.

Cemiyet ve Konsey bu konuda ne yapar bilmem ama bir an önce soruna el atmalıdır..

Bu sorunlara ne zaman sıra gelecek de ilgileneceksiniz? Doğrusu çok merak ediyorum..

Ya değerli okurlar işte böyle..

Biz de sizin sorunlarınızı çözmeye çaba gösterirken mesafe alamayınca döndük kendi içimize yani..

Ne kadar ilginç bir durum öyle değil mi?

Bir gazeteci eskiden bir sorun hakkında yazdı mı anında özellikle kamudan konu ile ilgili bilgilendirme yapılır netice de her iki taraf da iletişim sağlar ve vatandaşın yararına bir hizmet verilirdi.

Şimdi soruna parmak basmak için kendi mesleğimizi ve her şeye toz pembe bakıp işi gazetecilikten ziyade adeta yağdanlık haline gelenleri eleştirmekten başka elimizden bir şey gelmiyor ne yazık ki.

***

Yerel basının her geçen gün daha da zor şartlar altında mücadele ettiği bu günlerde bir de mesleği tam olarak icra edememek gerçekten üzücü oluyor.

Bundandır sitemimiz.

Başta kâğıt olmak üzere maliyetlerdeki korkutucu artış artık dayanılmaz noktalara geldiğinden bir de bu tür sıkıntılarla karşılaşmak şevkimizi daha da kırıyor doğrusu.

Sorun giderek daha da büyüyorsa bu konuda da öncelik Konya Gazeteciler Cemiyeti ve Konya Basın Konseyi yetkililerinin ortak bir çalışma yürütmesi sayesinde çözülebileceğine inanıyorum…