BENDE MİT’ÇİYİM BENDE!

Önemli, özel ve değerli olan her şey gibi bazı görev ve unvanların da kıymeti harbiyesinden kaynaklanan durum gereği, son zamanlarda giderek artan sayıda insanımızın bazen alenen “Aramızda kalsın, sırf sana güvendiğim için söylüyorum, ben MİT’çiyim!” anlamında beyanlarda bulunarak piyasa yaptıklarına şahit oluyoruz.

Bu palavrayı usulünce kıvırabilmenin dahi maharet istediği gerçeğinden hareketle düşünüyorum da, bu gözü açık şahsiyetlerin kendilerini epeyce akıllı ve zeki zannetmelerini anlarım da, karşısındakilerin salak olduğu ihtimalini abarttıkları da kesin.

Oysaki bu mit’çi yalanının inandırıcılığı noktasında sarf ettikleri çaba kadar samimi ve adam gibi bir şahsiyet olma adına gösterecekleri çaba arasında fazlaca da bir fark olduğunu düşünmüyorum.

Bu yaşıma kadar resmi ve kesin olarak mitçi olduğunu bildiklerimden hiçbirini asla ve kat’a “Ben mit’çiyim” dediğine şahit olmadığım gibi, direkt sorulduğunda dahi farklı bir meslek mensubu olduğuna muhatabını inandırdığı da malumdur.

Haydi, bizim Recai Cingöz(!)ler ahaliden birilerine piyasa yaptı ve amacında başarılı oldu diyelim. Peki, bu oltaya düşen sazan balıklarına(!) ne demeli. Bu devride hala bu kadar salak ve bu kadar saf insan olarak kalmayı nasıl başarabiliyorlar, orası da yarı bir mevzuu.

Uzun lafın kısası demem o ki dostlar; lütfen son zamanlarda aramızda piyasa yaparak, yumuşak karın noktalarımızdan istismar yoluyla, menfaat sağlamaya odaklı bu tiplere karşı lütfen biraz daha uyanık ve duyarlı olalım. Hatta adresi sabit olan bu soytarılığı sürekli olarak yapanları emniyet birimlerimize şikayet etmenin bir vatandaşlık görevimiz olduğunu unutmayalım.