Hususi kıymet verilen, haram ayların ilki Muharrem ayının 10’ u aşure gününü hep birlikte, bugün idrak ediyoruz.

Muharrem ayı hicri ayların birincisidir. 1440. hicri yıla girmiş bulunmaktayız. Haram aylardan birisi olan Muharrem ayına Müslümanlarca hürmet edilmekte, özellikle ilk 10 günü oruç tutmaya gayret etmektedirler.

Aşure gününde birçok sırlı olaylar meydana gelmiştir.

  • Yerlerin ve göklerin yaratılması,
  • Hz. Âdem (a.s.)'ın tövbesinin kabul edilmesi,
  • Hz. Musa (a.s.)'ın Firavun'un şerrinden kurtulması ve Firavun'un helak olması,
  • Hz. İbrahim (a.s.)'ın dünyaya gelmesi ve ateşten kurtulması,
  • Hz. Eyyûb (a.s.)'ın hastalıktan şifâ bulması,
  • Hz. Yûnus (a.s.)'ın balığın karnından kurtulması,
  • Hz. Süleyman (a.s.)'a saltanat verilmesi,
  • Hz. Nuh (a.s.)'ın gemisinin karaya oturması,
  • Hz. Hüseyin (r.a.)'ın şehid edilmesi,
  • Kıyâmetin kopması da Aşûre günü olacaktır.

O gün, eve ufak-tefek erzak alınırsa, bir sene boyunca evde bereket olur. En az 10 Müslüman’a birer selâm veya bir Müslüman’a 10 selâm verilir. Fakir-fukara sevindirilir. O gün gusledenler, bir sene ufak-tefek hastalık görmezler.

***

Efendimiz (SA.V.) “Aşure günü orucunun, bir önceki yılın günahlarına keffaret olmasını Allah’tan umarım. ”Buyurmuşlardır. (Tirmizi, Savm, 48; III, 126)

Ramazan ayı orucundan sonra, Muharrem’in ilk 10 günü oruç tutmanın fazileti bir çok hadisi şerifte beyan buyrulmuştur.

***

Nuh (A.S) tufanın son günü, gemide kalan erzaktan kalan kısımları harmanlayarak aşure pişirmiş, Müslümanlarca benimsenerek aşure günü ve ilerleyen günlerde O’nun sünneti yapıla gelmiştir. Aşure farklı türdeki gıdalardan, aşere yani 10 çeşit gıda karışımıyla yapılıyor. Çok güzel bir lezzet elde ediliyor, vitamin, protein, demir v.b. yönden oldukça faydalı ve besleyici özelliği ile yılın diğer günlerinde de tercih ediliyor.

***

Müslümanlara, aşure çorbasında (tatlısında) mesaj var. Farklı renk ve tatlar bir araya gelerek güzel bir sunum elde ediliyorsa, farklı ırk ve renklerde mümin vasfı kazanmış insanlar da, aşure gibi harmanlanmalı, hakiki kardeşliği doyasıya yaşayabilmelidir. Farklılıklar ayrışmaya değil, renk cümbüşü içerisinde gökkuşağı oluşturabilmelidir.

Müminler, ancak kardeştirler. Mezhebi, meşrebi ne olursa olsun, farklılıklar rahmete vesile olmalı, birbirimizin mütemmimi olabilmeliyiz.

Hasıl-ı kelam; aşurede rahmet ve bereket vardır. Bir ve beraber olarak rahmet ve bereketinden hakkıyla istifade edebilme ve dualarınızda yad olunma ümidi ile efendim…

Selam ve dua ile…