Hayat seçimlerle ilgilidir. Bazılarından pişmanlık duyarız, bazılarından gurur duyarız. Bazıları ise sonsuza dek bizimle kalır. Mesaj şu ki, biz aslında seçtiğimiz şeyiz.

Böyle bir girişten hareketle lafı, 30 Mart 2019’da yapacağımız yerel yöneticilerimizi seçeceğimiz gündeki tercihlerimize tesir eden kriterlerin öncelik sıralamasına getirmek isterim.

Türkiye seçmen ortalamasının siyesi tercih kriterleri sıralamasının bölgesel ve eğitim düzeyine göre değiştiği aşikâr olsa da, ilk 5’e giren unsurları şöyle bir gözden geçirecek olursak…

TERCİH KRİTERLERİ;

1-Adayın Partisi

2-Adayın Kimliği

3-Adayın Ekibi

4-Maddiyat ve Diploma

5-Taahhütler ve Projeler…

Şu yukarıdaki sıraladığım kriterlerin öncelik ve önem sıralaması ile karar vermedeki çarpan etkileri herkese göre farklılık gösterse de sonuçta puan toplamlarına göre birçok aday arasından birisi yönünde tercih oluşur ve “Evet” mührü ilgili alana basılır.

Düşünüyorum da ilimizde ve ilçemizdeki seçmenlerin ne kadar büyük bir çoğunluğumuz, acaba sırf hangi birkaç kritere takılıp ve bağlanıp kalıyoruz da diğer kriterleri değerlendirmeye bile değer bulmadan göz ardı ediyoruz… Ve çoğunlukla her seçim sonrası dönemlerde kendi kendine “Ah keşke..” ile başlayan cümlelerle, tercihimizden dolayı pişman hale gelenimizin, ne kadar çoğunlukta olduğunu düşünüyorsunuz?

Net olarak bir yüzde veremesem de biliyor ve inanıyorum ki özellikle son dönemde bu şekilde, bir önceki dönem ki tercihinden dolayı pişman olan seçmen sayımızın, önümüzdeki seçimin seyrini ve kaderini değiştirecek çoğunlukta olduğunu iddia edebilirim.

Peki, bu pişman çoğunluk acaba bu seçim, tercih kriterlerinin önem sıralamasını makul ve mantıklı olarak değiştirir de bari önümüzdeki seçim sonrasında olsun kendi tercihinden dolayı pişman olmak yerine, seçtiklerinin ve davasının arakasında durur destek olur mu dersiniz?

İşte işin tamda kırılma noktası olan bu hassas mevzuda inanın, sürekli halkın arasında olan bir gazeteci olarak ben bile seçmenimize kefil olamayacağımı hissediyorum. Yazık!

Yani sonuç olarak demem o ki dostlar; Kişisel menfaat odaklı olarak “Benim bu işten kazancım ne olacak?” sorusunun cevabına göre değil de, “İlçemin, ilimin ve ülkemin benim bu tercihimden kazancı ne olursa, dolayısıyla benimde menfaatime olur” şeklinde düşünebilen bilinçli seçmen sayımızın hala azınlıkta mı? Yoksa seçimin kaderini değiştirecek bir çoğunluğa ulaşıp ulaşamadıklarından emin değilim.

“Hayatımız, yaptığımız tercihlerin toplamıdır.”