Yaklaşık üç aylık süreç içerisinde 3,40 TL olan 1 Dolar; 6,30 TL civarına hızla merdiven dayamışsa, 7-8 TL olan bir top fotokopi kağıdı ücreti, 20-25 TL bandına yükselmişse, faizler olmadığı kadar arttırılmışsa, enflasyon %20’lere ibre kırmışsa, lütfen siz söyleyiniz kriz var mı, yok mu?

2008 yılında yaşanan küresel kaynaklı kriz; o zamanın ifadeleri ile teğet geçmişti. Şimdi kriz var mı, yok mu? Hâlâ tartışılıyor… Medyaya yansıyan haberlerde; krizden daha öte ekonomik darboğazın olduğu, vatandaşın akl-ı selim düşünemeyip, cinnet boyutuna gelen üzücü olaylara kalkıştığı, son olarak bir babanın hayatını sonlandırması  düşündürücüdür.         

***

Pazar ve marketlerdeki fiyatlar el yakıyor… İfade edildiği gibi kriz yoksa bu enflasyon ve pahalılık nicedir?

“Dış güçler” bizim bahanemiz olmamalı. Ne kadar üretirsen, o kadar zenginsin demektir. İthalatınız, ihracatınızın  kat kat üzerinde ise “dış güçler” bahanesine rahatlıkla sarılabilirsiniz.

***

Türkiye’nin iklimi, tarım ve hayvancılık faaliyetlerine müsait iken tarım ve hayvansal ürünleri dahi ithalat yoluna gidiyorsak; tarım ve hayvancılık can çekişiyorsa, siz söyleyiniz durumumuz ne ola? Üretmeden sürekli tüketmek, krizin ana sebebidir.

***

Teknoloji üretmek, ana zenginliğinizdir. Ne kadar teknoloji ithal ve ihraç ediyoruz? Cevap bulması gereken önemli konu tam da budur.

Betonlaşma üzerine kurgulanan, inşaat sektörü ile ayakta kalan, ekonomi ile nereye kadar gidilebilirdi? Kaldı ki üretilen konutların hatırı sayılır kısmı banka faizleri ile alınıyordu? İnşaat firmaları kepenk indirmeye başlamış ise efendiler! Kriz var mı, yok mu, yoksa psikolojik mi?

***

Kriz bazıları için olmayabilir. Kesesi dolu, yükünü yüklemiş, suyun gözüne oturmuş birileri için krizden bahsetmek abesle iştigal etmektir. Siz lütfen semt pazarlarına bir uğrayınız, en uygun ürün nerede ise orada kuyruk olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz.

Ah şu israf yok mu? Krizin diğer sebeplerinden birisi… İlgili ve yetkililer; “İsraf ekonomisinden, üretim ekonomisine geçeceğiz.” diye kendileri durumumuzu özetliyorlar.

Hasıl-ı kelam; “kriz var mı, yok mu?” tartışmanın hiç alemi yok. Görünen köy kılavuz ister mi? Vakit ekonomik yangını söndürme zamanıdır. Ayrıca krizi fırsat bilip, vatandaşı zam yağmuruna tutan firmalara, esaslı müeyyide uygulamak elzem hale gelmiştir.