Konya markalarında TORKU hariç birçok üründe yüzde 70'lere varan zamlar gördüm. Örneğin Konya Şeker 20 liradan sattığı 5 kilo şekeri 21 liradan satıyor. Zaten inerçıkarlı bir fiyattı.

 

Peki, Ayçiçek yağı neden yüzde 70 arttı. Konya markası yağ 5 litresi 20-22 liradan satılırken neden 35 liraya çıktı. Ayçiçeğini yurt dışından almıyoruz ki, tenekesinde de bu kadar artış olmaz. Nakliyesi desen yine artmaz bu kadar...

 

Üreticiden mi, aracıdan mı, satıcıdan mı? kaynaklanıyor. Öğrenmenin yolu bu kadar kolay. Fabrika kaç paraya sattı. Aracı kaça sattı? Market kaça satıyor. Basın cezayı. Allah aşkına bu kadar artışı vicdana sığdırmak yürekleri yakar.

 

Un. Konya markası unlar çuvalı 50 liradan satılırken, bugün 90 lira. Buğday taban fiyatları açıklandı ve bu taban fiyatının altında satmak zorunda kaldı çiftçi. Buna rağmen neden yükseldi. Bu da mı? ABD dolarına bağlı...

 

Birileri vurgunculuk yapıyor. Birileri de izliyor. Olan garibana oluyor. Gariban marketin kapısını böyle giderse unutur gibi geliyor. Unutsa da hiçbir şey tüketmeyecek mi? Yine tüteceği için olan garibana oluyor.

 

Birilerinin denetim yapıyoruz, ceza yazıyoruz söylemleri beni hiç ama hiç inandırmıyor. Öyle olsa size yukarıda verdiğim örnekler ceza yazmak için yeterli olur? Görmüyorum diyenlerde artık gördü diye düşünüyorum...

 

Bunlarla mı sınırlı zamlar. İneğin sütünden yapılan peynir ne oldu da yüzde 100 arttı. Bizi ABD değil içimizdeki kapitalistler bitirmeye çalışıyor.

 

ABD menşeeli firmalar desem ağır mı olur? ABD'den daha çok ABD dolarını bahane edenler bunun hesabını İslami boyutta baktığımızda Ahirette nasıl verirler..

 

Yanacaksınız.