Hırsızlar arasındaki fark ne?

İnsan ister istemez soruyor. Hırsızlar arasında fark var mı diye. Şimdi gerçekten sormamak elde değil. Hırsız kimdir, cezası nedir? Cezaevlerinde yüzlerce belki binlerce hırsızlık suçlamasıyla yatan vardır. Unutmamak elde değil.

Zamanında bir dilim baklava çaldı diye yanılmıyorsam yıllarca ceza alan bir çocuk vardı. Suçu nefsine sahip olamayıp bir dilim baklama çalmaktı.

Peki, gelelim günümüze. Şu anda her yerde hırsızlar ve çaldıkları, çalanlar da biliniyor. Artık haberlerde her gün hırsızlık yapan firmalar, üreticiler var. Gramdan, kilodan, adetten çalanlar. Yani göz göre göre bizim rızkımızı, helalımızı çalanlar.

Gizlice eve işyerine girip hırsızlık yapanlar yakalanıyor, içeriye atılıyorlar. Peki, göz göre göre hırsızlık yapanları, vatandaşları mağdur edenleri kim yakalayacak?

Bunlara kim hesap soracak? O halde cezaevlerindeki hırsızlar affedilmeli mi? Ya içerdekiler salıverilmesi, ya içimizdeki hırsızlar içeri atılmalı. Suç suçtur.

Hırsız diye nitelendirdiğimiz kişiler belki de gerçekten açlıklarından çalmışlarsa. Ama günümüz hırsızları sadece bizleri aç olduğu için çalıyorlar, dövizi bahane ederek zam yapanların, karaborsacılık yapanların içerdekilerden ne farkı var? Hırsızın küçüğü, büyüğü olmaz. Hırsız hırsızdır. Bu fırsatçılar da hırsızlıktan yargılanmalı.

Allah ıslah etsin inşallah.