Ömür sermayemiz hudutlu, bir bakmışız aramızdan tespih tanesi gibi sırası gelen düşüveriyor.

        Can bedenden çıkınca yeni bir aleme geçiş başlıyor. Bembeyaz kefene sarmalanan, bize haykırmak istiyor ama nafile! “Dünyanın geçici hevesine kapılmayınız. Dünya fani, niçin geldik bu dünyaya? Tüm malımı, mülkümü, evladımı dostlarımı bırakarak, dünyaya sığamayan ben, birkaç metre küplük kâbire sığacağım”

***

        Sessiz nasihatine devam eden mevta; “Hani elimde, avucumda bir şey var mı? Cebi olmayan kefenden başka ne götürebildim? Bizleri yoktan var eden varlığından haberdar eden, alemlerin Rabbi olan ALLAH’ a iman ediniz, onun peygamberlerine inanınız, insan olmak sorumluluk ve büyük imtihana tabi olmayı icap ettirir.”

***

        “Toprak üstünde kibirlenerek yürüyenler, zalimler, küfredenler nerede? Dünya onlara kadı mı? Elbet bir gün siz de benim gibi kefene sarılıp sarmalanacak, kâbire konacaksınız.”

        “Dünya ahiretin tarlasıdır.” “Ne ekerseniz onu biçersiniz” “Herkes çok ama çok pişman olacak. Dünya zevk-ü sefa mekanı değildir. Hele hele kul hakkı ile kabire girerseniz, hesabını nasıl verebileceksiniz? Mazlum, muhakkak zalimden hakkını fazlası ile alacaktır.”

***

        Mevta sessiz nasihatine, tabutunu omuzlayanlara haykırarak devam etmek istiyor; “Siz de kardeşim, bir gün sal üzerinde taşınacaksınız. Ben dünyanın ne kadar boş ve adi bir yer olduğunu görebiliyorum. Üç günlük dünya yan gelip yatacak mekân değildir.”

***

        Evet dostlarım; sessiz nasihat dinlemek isteyen lütfen sık sık cenaze merasimlerine katılsın. Orada hepimiz için büyük ibretler vardır. Zaman zaman kâbirleri ziyaret ederek, Fatiha bekleyenleri sevindirmek ve ibret almak bizim lehimize olan bir davranıştır.

        Hasıl-ı kelam; Efendiler efendisi, alemlere rahmet olarak gönderilen Habib-i Edibimiz (S.A.V); “Size iki tane nasihatçi bırakıyorum. Biri susar, diğeri konuşur. Susan nasihatçi ölüm; konuşan ise Kuran-ı Kerimdir.

        Ey Allah’ım bizleri sırat-ı müstekımdan ayırma. Nasihatçilerden nasihat alıp, iman dairesinden bizleri mahrum bırakma… Amin.